Kaunertal (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kaunertal – gmina w Austrii, Tyrolu, powiecie Landeck, w Alpach, o pow. 193,5 km², licząca 615 mieszkańców (według stanu na 1 stycznia 2011). Burmistrzem jest Josef Raich (według stanu na marzec 2009). Sąsiednie gminy to: Fendels, Grau im Vinschgau, Kaunerberg, Kauns, Pfunds, Ried im Oberinntal, St. Leonhard im Pitztal, Sölden, Tösens, Prutz.

Herb miasteczka Kaunertal

Osada jest położona w dolinie o nazwie: Kaunertal, składa się z wielu mniejszych zagród, rozciągających się wzdłuż długi biegnącej przez dolinę. Posiadają one rozmaite nazwy, np. Boden ("Ziemia"), Kaltenbrunn ("Zimne źródło"), Loch ("Jama"), Mühlbach ("Młyński strumień"), Platz ("Pole"), Wolfskehr ("Wilczy zakręt"). Głównym punktem miejscowości jest przysiółek "Feichten", leżący na wysokości 1287 m.

W osadzie znajduje się kościół pielgrzymkowy "Kaltenbrunn". W tym miejscu w 1272 rycerz Erbo Schenkenberg ufundował kaplicę jako pokutę za popełnioną zbrodnię. Święty obraz z XIV w. uczynił z kościółka miejsce pielgrzymek żołnierzy zaciężnych. Złożono w nim krucyfiks z 1697 i figury ołtarzowe z ok. 1720. W przysiółku Platz założono zaś muzeum krajoznawcze.

Kościół pielgrzymkowy Kaltenbrunn

Rozwój turystyczny osady nastąpił w latach 50. W latach 1961–1964 zbudowano sztuczne jezioro Gepatschspeicher. W 1982 wytyczono trasę "Kaunertaler Gletscherstrasse", prowadzącą do lodowca Weißseeferner.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

live cam Kaunertal