Forum Trajana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruiny Bazyliki Ulpia na Forum Trajana
Forum Trajana

Forum Trajana (łac. Forum Traiani) – największe (zajmuje plac o wymiarach ok. 300 na 185 m) i najpóźniej zbudowane rzymskie forum w sąsiedztwie Forum Augusta i Forum Cezara, pomiędzy wzgórzami Kapitol i Kwirynał.

Jego fundatorem był Trajan, a projektantem Apollodoros z Damaszku. Budowę rozpoczęto w 107 r., uroczyste otwarcie placu oraz poświęcenie wzniesionej nań Kolumny Trajana odbyło się 18 maja 113 roku[1].

Wejście prowadziło z Forum Augusta przejściem pod łukiem triumfalnym. Sam plac wyłożony był płytami z marmuru. Na środku stał posąg Trajana na koniu. Ściany boczne zamykały eksedry i portyki zdobione wizerunkami sławnych Rzymian, na attyce umieszczono posągi Daków. Naprzeciwko wejścia wybudowana została Bazylika Ulpia, a za nią pobudowano biblioteki: grecką i łacińską, pomiędzy którymi wzniesiono Kolumnę Trajana.

Już po śmierci Trajana cesarz Hadrian ufundował dedykowaną mu świątynię na półkolistym placu znajdującym na przedłużeniu osi głównej forum, za budynkami bibliotek. Poza terenem forum, po jego północno-wschodniej stronie, znajdowały się Hale Targowe Trajana, które wybudowano nim powstało forum.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jerzy Ciechanowicz: Rzym, ludzie i budowle. Warszawa: PIW, 1987, s. 234, seria: Rodowody Cywilizacji. ISBN 83-06-01503-7.