Frances Hodgson Burnett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frances Hodgson Burnett
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1849
Manchester
Data i miejsce śmierci 29 października 1924
Plandome
Miejsce spoczynku Roslyn Cemetery na Long Island
Zawód pisarka

Frances Eliza Hodgson Burnett (ur. 24 listopada 1849 w Manchesterze, zm. 29 października 1924 w Plandome, Nowy Jork) – brytyjska powieściopisarka.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Wielkiej Brytanii, otrzymała imię Frances Eliza Hodgson. W wieku lat szesnastu, po śmierci ojca przeniosła się do USA. Frances wyszła za mąż za doktora L.M. Burnetta w 1873. Rozwiodła się z nim w 1898, a dwa lata później wyszła za Stephena Townsenda. To małżeństwo przetrwało tylko dwa lata. Miała dwoje dzieci.

Początkowo pisała opowiadania, które pojawiły się w „Godey's Lady's Book” i w „Scribner's Magazine”. Debiutowała w 1877 powieścią z życia górników Panna Lowrie. Jej powieści i dramaty poruszały problematykę społeczną.

Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, prawdziwy bestseller swoich czasów. Ta książka była adaptowana również jako sztuka teatralna.

Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci, a także wspomnienia z młodości pt. Leśna boginka (1893). Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory – tłumaczone na wiele obcych języków – cieszą się powodzeniem do dziś. Do najbardziej znanych należą wspomniany wcześniej Mały lord , Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.

Pisarka mieszkała w Great Maytham Hall, gdzie znalazła tajemniczy ogród<

Twórczość[edytuj]

Wybrane powieści:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]