Frances Hodgson Burnett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frances Hodgson Burnett
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1849
Manchester
Data i miejsce śmierci 29 października 1924
Plandome
Miejsce spoczynku Roslyn Cemetery na Long Island
Zawód pisarka

Frances Eliza Hodgson Burnett (ur. 24 listopada 1849 w Manchesterze, zm. 29 października 1924 w Plandome, Nowy Jork) – brytyjska powieściopisarka.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Wielkiej Brytanii 24 listopada 1849r. Otrzymała imię Frances Eliza Hodgson. W wieku szesnastu lat, po śmierci ojca przeniosła się do USA. Frances wyszła za mąż za doktora L.M. Burnetta w 1873. Rozwiodła się z nim w 1898, a dwa lata później wyszła za Stephena Townsenda. To małżeństwo przetrwało tylko dwa lata. Miała dwoje dzieci.

Zadebiutowała opowiadaniem opublikowanym w 1865 r. Pisała głównie opowiadania dla kobiecych czasopism, m.in. „Godey's Lady's Book”, „Scribner's Magazine” i inne [1]. Dzięki nim mogła poprawić poziom życia rodzeństwa. Pierwszą powieść Panna Lowrie, opisującą życie górników opublikowała w 1877 r. Była to Jej powieści i dramaty poruszały problematykę społeczną.

Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, prawdziwy bestseller swoich czasów. Ta książka była adaptowana również jako sztuka teatralna.

Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci, a także wspomnienia z młodości pt. Leśna boginka (1893). Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory – tłumaczone na wiele obcych języków – cieszą się powodzeniem do dziś. Do najbardziej znanych należą wspomniany wcześniej Mały lord , Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.

Pisarka mieszkała w Great Maytham Hall, gdzie znalazła tajemniczy ogród.

Twórczość[edytuj]

Wybrane powieści:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]