Francisco Tárrega

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Francisco Tárrega
Ilustracja
Francisco Tárrega, pomnik autorstwa Vicente Castella (1904)
Imię i nazwisko

Francisco de Asís Tárrega y Eixea

Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1852
Vila-real

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 1909
Barcelona

Instrumenty

gitara

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

muzyk, kompozytor

Francisco de Asís Tárrega y Eixea (ur. 21 listopada 1852 w Villareal, zm. 15 grudnia 1909 w Barcelonie) – hiszpański gitarzysta i kompozytor, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii tego instrumentu[1].

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku ośmiu lat, kompozycji i gry na fortepianie uczył się w Konserwatorium w Madrycie. Był jednym z wielkich reformatorów stylu gry na gitarze klasycznej i twórcą tak zwanej nowej szkoły hiszpańskiej. Wykształcił wielu znakomitych gitarzystów, takich jak Garcia Fortea, Emilio Pujol, Domingo Prat, Rita Brondi, Miguel Llobet.

Do jego najbardziej znanych utworów należą Wspomnienia z Alhambry (Recuerdos de la Alhambra), a także Sen, Marzenie, Kaprys arabski oraz gitarowa transkrypcja Asturias ze Suity hiszpańskiej Isaaca Albéniza.

Fraza z jednego z jego utworów – Gran Vals – została wykorzystana jako melodia telefonów komórkowych firmy Nokia (Nokia tune).

w wykonaniu Carlo Alberto Boni

Wspomnienia z Alhambry zostały zaaranżowane przez Mike'a Oldfielda w utworze "Etude" (1984) i stały się częścią ścieżki dźwiękowej filmu Pola śmierci (The Killing Fields, reż. Roland Joffé) z tego samego roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Powroźniak, Leksykon gitary, wyd. 1, Kraków: Polskie Wydawn. Muzyczne, 1979, ISBN 83-224-0121-3, OCLC 15657453 [dostęp 2020-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]