Mike Oldfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Oldfield
Ilustracja
Mike Oldfield podczas koncertu
Imię i nazwisko Michael Gordon Oldfield
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1953
Reading (Anglia)
Instrumenty gitara, gitara basowa, mandolina, banjo, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne
Gatunki art rock[1], rock progresywny[1], classical crossover[1], muzyka elektroniczna[1], muzyka awangardowa[1], muzyka neoklasyczna[1]
Zawód multiinstrumentalista, kompozytor
Aktywność od 1967
Wydawnictwo Virgin Records
Warner Music Group
Mercury Records
Powiązania Barefoot
Kevin Ayers
The Sallyangie
Sally Oldfield
Terry Oldfield
Maggie Reilly
Współpracownicy
Anita Hegerland
Maggie Reilly
Simon Phillips
David Bedford
Strona internetowa

Mike Oldfield, właśc. Michael Gordon Oldfield (ur. 15 maja 1953) – brytyjski muzyk progresywny, multiinstrumentalista znany ze swych solowych, instrumentalnych albumów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Do 1973: Wczesne lata i płytowy debiut[edytuj | edytuj kod]

Mike Oldfield rozpoczął swoją karierę będąc jeszcze nastolatkiem, grając na gitarze w założonej przez jego siostrę Sally folkowej grupie Sallyangie. Jedyną wydaną przez nich płytą jest Children of The Sun. W 1968 roku razem ze starszym bratem, Terrym, założył na krótko zespół rockowy Barefoot. Po rozwiązaniu zespołu, zatrudnił się jako basista w grupie Kevina Ayersa, gdzie później przejął rolę głównego gitarzysty[2].

Około roku 1970 roku artysta pragnął stworzyć rozbudowany utwór instrumentalny. Skomponował 25 minutową suitę, (wstępnie nazwaną Opus One), którą nagrał w wynajętym mieszkaniu, przy pomocy pożyczonego magnetofonu. Oldfield przedstawił swoje demo różnym wytwórniom, lecz żadna z nich nie zdecydowała się zrealizować albumu młodego muzyka. W 1972 roku 19-letni Oldfield trafił do Richarda Bransona – właściciela małego studia nagraniowego oraz wysyłkowego sklepu płytowego. Branson zainteresował się projektem kompozytora i postanowił udostępnić mu studio oraz dwóch inżynierów dźwięku: Simona Heywortha i Toma Newmana. Ta sesja studyjna zaowocowała powstaniem albumu Tubular Bells, w którego skład wchodziło ponownie nagrane Opus One (jako Part One) oraz Part Two – druga część suity, napisana i pierwszy raz nagrana już w studio. By wydać ów album Richard Branson założył wytwórnię płytową Virgin.

Tubular Bells okazała się sukcesem, tak artystycznym, jak i komercyjnym. Dobre przyjęcie przez krytyków oraz świetna sprzedaż okryła sławą młodego kompozytora. Dwuczęściowa suita stała się jedną z klasycznych pozycji rocka progresywnego. Podsumowaniem sukcesu albumu było wykorzystanie początkowej części Part One jako motywu muzycznego filmu Egzorcysta (wykorzystywane także w kolejnych częściach serii)[3]. Rok później ukazała się także wersja orkiestrowa przygotowana przez dobrego znajomego Oldfielda – Davida Bedforda.

1974-1978: Idąc za ciosem[edytuj | edytuj kod]

Oldfield, zaskoczony całym zamieszaniem związanym z nagłą sławą, zaszył się w Herefordshire, niedaleko wzgórza Hergest Ridge. Tam też zaczął, z dala od ludzi, pracować nad nowym albumem. Praca nad nim przebiegała w spokojniejszej atmosferze niż jego poprzednik, dlatego Hergest Ridge jest bardziej dopracowany, pełniejszy w warstwie muzycznej. Zaraz po wydaniu płyta osiągnęła pierwsze miejsce sprzedaży albumów w Wielkiej Brytanii bijąc swoją poprzedniczkę[4]. W muzycznej formie to kontynuacja tego, co znaleźć można na Tubular Bells – dwie, około dwudziestominutowe suity, prawie całkowicie instrumentalne. Jedynie gdzieniegdzie usłyszeć można chórki, których teksty nie mają żadnego sensu.

Sława coraz bardziej dawała się we znaki młodemu, cichemu chłopakowi. Swoje problemy odreagowywał za pomocą LSD i alkoholu. Postanowił jednak walczyć ze swoimi problemami, wizualizując sobie, iż rodzi się na nowo. Nie jest pewne, czy skorzystał z pomocy terapeuty[5]. Pewne jest, że w wyrażeniu siebie na nowo pomogła mu muzyka. Wydany w 1975 Ommadawn to przejaw małej rewolucji. Po raz pierwszy artysta zaprosił do nagrywania innych artystów, bowiem wcześniej wolał pracować sam. Part One jest suitą, która w swym założeniu ma przedstawiać nowe narodziny. Słychać tu o wiele szersze spektrum instrumentów niż na poprzednich albumach, chociażby afrykańskie bębny. Gitarowa solówka części finałowej to ekspresyjne wyrażenie wydobycia się z łona matki[6]. Druga część to pewnego rodzaju rozładowanie emocji po pierwszej części. Mniej melodyki, więcej ciągnących się sekcji. Końcówkę albumu stanowi krótka piosenka On Horseback, wesoło opowiadająca o przyjemnościach dnia codziennego. Piosenkę śpiewa (a właściwie recytuje) sam Oldfield. Jest to prawdopodobnie przeciwwaga dla monumentalnych dwóch suit.

Muzyk zaczął się otwierać i jego stan psychiczny się poprawił - postanowił te zmiany przypieczętować. W 1978 wziął udział w kontrowersyjnym programie terapeutycznym Exegesis[7]. Tenże kurs zupełnie odmienił artystę, niektóre jego zachowania były wręcz dziwne – zaraz po ukończeniu terapii z nieznanych przyczyn poślubił siostrę trenera terapii. Małżeństwo trwało zaledwie dwa tygodnie[8]. Po ukończeniu terapii, zaczął dalej pracować nad nowym albumem Incantations, który ukazał się jeszcze w tym samym roku. Jest to dwupłytowy album, składający się czteroczęściowej suity. Słychać na nim zmiany, które nastąpiły w umyśle artysty – album choć stworzony na tej samej zasadzie co poprzednie, zawiera mniej partii granych na gitarze. Trzon muzyczny stanowią syntezatory, flety (lub synteza fletów) oraz sekcja smyczkowa. Duża dynamika oraz poetyckie teksty śpiewane przez Maddy Prior również są zmianą w stosunku do poprzednich płyt. Zmiany widać również na okładce albumu – występuje na niej sam Oldfield, ale z obciętymi włosami, ogoloną brodą i ubiorze zupełnie nie pasującym do jego poprzedniego, hipisowskiego stylu. Jest to ostatni album należący do tzw. wielkiej czwórki, czyli pierwszych, progresywnych dzieł Oldfielda.

Kolejnym etapem zmian w osobowości była chęć ciągłego udzielania wywiadów oraz wyruszenia w trasę koncertową. Był to szok dla ludzi z Virgin, szczególnie, iż Oldfield zażądał wysokiego finansowania tejże trasy. Chciał by było to w pełni profesjonalne tourneé, ze sporą liczbą ludzi do pomocy[9]. Wywołało to także pierwsze konflikty z wytwórnią. Mike odczuwał, że jest gorzej traktowany niż nowsi artyści wydający pod szyldem Virgin Records. 17 lipca 1979 wydany został album Exposed – koncertowy zapis niektórych utworów granych w czasie trasy. Mimo wydania krążka, artysta na całym przedsięwzięciu związanym z koncertowaniem odnotował straty finansowe.

1979-1989: Kierunek: Pop[edytuj | edytuj kod]

Problemy finansowe pchnęły Mike’a do zmiany muzycznego kierunku jego albumów. Będące wówczas na topie disco oraz punk były pierwszymi pomysłami na „odświeżenie” muzyki. Wydany w 1979 roku album Platinum był właśnie tym pierwszym świeżym materiałem. Pierwsza część albumu to kilkunastominutowa suita, rytmem nawiązująca do disco, zawierająca jednakże partie grane na trąbkach oraz charakterystyczną gitarę Oldfielda. Część druga krótsze utwory: dwa śpiewane i dwa instrumentalne, w tym Punkadiddle – mała parodia muzyki punk.

Mike nie miał zupełnie pomysłu na następny album, niemoc twórcza posunęła go nawet do poproszenia ludzi z Virgin o jakieś sugestie. Ci zaproponowali by na płycie znalazły się przynajmniej dwa coveryArrival Abby oraz „coś” zespołu The Shadows[10]. Prośba ta wynikała po części z braku pomysłów, po części z chęci chociaż krótkookresowego pogodzenia się z wytwórnią. Efektem prac po tychże konsultacjach jest wydany w 1980 roku album QE2, którego nazwa nawiązuje do statku pasażerskiego Queen Elizabeth 2. Jest to zbiór miniatur instrumentalnych, wśród których znalazł się cover wcześniej wspomnianego Arrival oraz Wonderful Land grupy The Shadows. Album nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie stanowi też poważnego zwrotu kierunku artystycznym, choć sygnalizuje wyjątkowe zainteresowanie Oldfielda Vocoderem.

Słychać to wyraźnie na następnym albumie artysty – Five Miles Out. Wydana w 1982 roku płyta charakteryzuje się dość rockowym rytmem wymieszanym z elektronicznym brzmieniem Fairlighta. Pierwsza część albumu to suita Taurus II – długa na 25 minut o bardzo zmiennej rytmice i melodyce. Drugą część stanowią piosenki oraz krótsze utwory instrumentalne. Album jest nasycony wokalem Vocodera co daje charakterystyczny klimat całości. Singel promujący tytułową piosenkę zyskał dość sporą popularność co przełożyło się także na komercyjny sukces całego albumu.

Już w czasie trasy koncertowej w 1982 roku Oldfield zaczął przygotowywać materiał na nową płytę, zapisując często pomysły na bibułkach papierosowych, które miał pod ręką. 27 maja 1983, czyli dokładnie 10 lat po wydaniu Tubular Bells, ukazuje się album Crises. Największym sukcesem tego albumu jest Moonlight Shadow – rytmiczna piosenka śpiewana przez Maggie Reilly, która osiągnęła szczyty list przebojów i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Oldfielda. Sam album składał się ponownie z części instrumentalnej, jak i tej z krótszymi utworami. Tytułowa suita to ciężka, elektroniczna, czasami lekko rockowa forma, uwieńczona perkusyjnym pokazem umiejętności Simona Phillipsa.

Jeszcze w roku 1983 Oldfield skończył pracę nad ścieżką dźwiękową do filmu Pola Śmierci. Pomoc przy częściach symfonicznych oraz chóralnych udzielał mu David Bedford. Materiał zawierający ponad cztery godziny zsynchronizowanej z obrazem muzyki został jednak ostatecznie pocięty i zmontowany przez reżysera w sposób zupełnie inny niż życzyłby sobie tego muzyk[11]. Mimo wszystko muzyka filmowa została doceniona i otrzymała nominację do nagrody BAFTA[12][13]. W tym samym roku w Budapeszcie Lasertheater założył spektakl laserowy do muzyki Oldfielda; był on wyświetlany aż do 2010 r.

Zaraz po napisaniu ścieżki dźwiękowej, Oldfield postanowił nagrać album zbliżony bardziej do gatunku pop. Do ponownej współpracy zaprosił Barry’ego Palmera, z którym nagrał kilka miesięcy wcześniej singel Crime of Passion. Discovery wydany w czerwcu 1984 to album popowy, gdzie dominującym instrumentarium zostały syntezatory oraz urządzenia samplujące. Przeciwwagą dla siedmiu melodyjnych piosenek był instrumentalny The Lake – muzyczna wizja Jeziora Genewskiego, na które Oldfield miał widok ze swojego studia w Szwajcarii. W tym samym roku na płycie ukazała się wcześniej skomponowana muzyka do filmu. The Killing Fields to prawie czterdziestominutowy „wyciąg” ze ścieżki dźwiękowej nagranej przez kompozytora. Wiele niewydanego do dzisiaj materiału znajduje się tylko i wyłącznie na filmie.

Okres po wydaniu Discovery stał się momentem pierwszej fascynacji Oldfielda związanej z filmem, a szczególnie tworzeniem obrazów za pomocą komputera[14]. Efektem tego był teledysk do wydanego wówczas singla Pictures in the Dark. Piosenka śpiewana przez Anitę Hegerland i Aleda Jonesa zobrazowana jest w komputerowym świecie latających elementów wyposażenia sypialni, labiryntów, otwierających się okien. Ten styl będzie towarzyszył przez najbliższe lata wielu teledyskom muzyka. Drugim singlem wydanym w tymże okresie jest Shine – piosenka zaśpiewana przez Jona Andersona. Po wydaniu singla Oldfield wyruszył w trasę koncertową Discovery Tour 1984.

Po trzech latach muzyk wydał nowy album - Islands. Miał on być początkowo albumem video, jednak pomysł ten został odłożony na później. Album jest podzielony na część instrumentalną oraz na utwory zawierające partie wokalne. Zawiera on 20-sto minutową suitę The Wind Chimes oraz piosenki nagrane z kilkoma różnymi wokalistami i wokalistkami. Jednym z ważniejszych utworów na płycie jest tytułowa piosenka Islands, śpiewana przez Bonnie Tyler. W 1988 roku wydane zostało video The Wind Chimes zawierające teledyski do pełnego albumu.

Wydany w 1989 roku Earth Moving jest albumem złożonym w całości z popowych piosenek; niezawierającym żadnych utworów instrumentalnych. Album znacznie odbiega od dawnego stylu kompozytora. Nie odniósł on znacznego sukcesu komercyjnego, a single z niego nie utrzymywały się zbyt długo na listach przebojów, co sprawiło, iż Richard Branson zmniejszył trochę swój nacisk na Mike’a by wydawał, popowe wydawnictwa. Było to impulsem do nagrania następnej płyty w trochę inny sposób niż przez ostatnie dziesięć lat.

1990-1991: Ostatnie chwile z Virgin[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. Oldfield wpadł na pomysł, by nagrać kontynuację płyty Ommadawn. Koncepcja jednak na tyle zmieniła się w czasie samego nagrywania albumu, iż ostateczna nazwą wydanego w 1990 krążka brzmi Amarok. Miał to być album nagrywany sprawdzonym sposobem z początku kariery. Źródłem tego pomysłu był zachwyt jaki Oldfield wzbudził w dźwiękowcach z BBC, gdy goszcząc w Radio One zagrał parę utworów na wielu instrumentach[15]. Muzyka na płycie to jeden, trwający godzinę utwór nawiązujący formą (oraz instrumentarium) do pierwszych dokonań muzyka, jednak znacznie bardziej zróżnicowany. Wśród najgorliwszych fanów Oldfielda album zyskał miano kultowego[16]. Chcąc promować swą płytę (ponieważ wytwórnia w zasadzie tego nie robiła) Oldfield ogłosił konkurs w którym zadaniem było odnalezienie ukrytego w muzyce przesłania nagranego alfabetem Morse’a.

Ostatnim kontraktowym albumem nagranym dla Virgin był Heaven’s Open. Jest to płyta z kilkoma utworami śpiewanymi. Teksty mówią o pogoni za pieniędzmi, wykorzystywaniem innych ludzi oraz braku perspektyw. Jest to nawiązanie do problemów, które artysta miał z szefem wytwórni płytowej. Osobistego wydźwięku dodaje fakt, iż piosenki śpiewane są przez samego Oldfielda. Drugą część albumu zajmuje suita nagrana głównie przy pomocy instrumentów elektronicznych. W związku z tym, iż Heaven’s Open był ostatnią płytą wydaną z mocy kontraktu Oldfielda z Virgin, artysta miał teraz wolną rękę i chciał zrealizować pomysł, o którym od dawna myślał – drugą część Dzwonów Rurowych.

1992-1999: Nowy rozdział[edytuj | edytuj kod]

Mike już od dłuższego czasu myślał o napisaniu nowej wersji jego debiutanckiego albumu. Wiedząc jednak, iż może to być sukces finansowy, nie chciał by dotyczył on znienawidzonej Virgin. Podpisanie kontraktu z Warnerem stało się doskonałą okazją do zrealizowania tego pomysłu. W 1992 roku na światło dzienne wyszła płyta Tubular Bells II. Zgodnie z oczekiwaniami, album osiągnął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście najlepszych albumów[17]. Była to świeża aranżacja wykorzystująca najnowocześniejsze osiągnięcia techniczne.
W 1993 wydana została składanka podsumowującą lata w Virgin. Elements występowało w wersji jednopłytowej, jak i czteropłytowej wersji kolekcjonerskiej. Ciekawostką jest, iż kompilacja zawiera utwór Sentinel do którego prawa posiadał Warner.

Rok 1994 u Oldfielda był rokiem szczególnej fascynacji wirtualną rzeczywistością. Owocem tej fascynacji był album The Songs of Distant Earth – utrzymane w stylu chill out dzieło oparte na książce Arthura C. Clarke’a o tym samym tytule. Oldfield chciał stworzyć wirtualny świat, którego tłem byłaby jego muzyka, jednak ówczesne możliwości techniki komputerowej zmusiły go do odłożenia projektu na później.

W roku 1996 wydał pierwszą płytę uznaną za pewnego rodzaju koncept muzyczny. Voyager to album z muzyką typowo celtycką. Część utworów to aranżacje tradycyjnych utworów ludowych, część natomiast to utwory autorskie lub aranżacje utworów współczesnych artystów muzyki celtyckiej.
Po nagraniu Voyagera, Oldfield wyprowadził się na Ibizę. Efektem czasu spędzonego na wyspie pełnej dyskotek jest album Tubular Bells III. Trzecia część Dzwonów Rurowych nie jest typową kontynuacją ani aranżacją oryginału. Jest to świeży materiał, muzycznie nawiązujący do współczesnej muzyki tanecznej.

Chcąc wrócić do swoich progresywnych korzeni, multiinstrumentalista postanowił nagrać album, którego motywem będzie jego ulubiony instrument – gitara. Guitars wydane w 1999 jest materiałem nagranym tylko przy pomocy gitar (akustycznych, jak i elektrycznych) oraz sampli gitarowych[18].

Rok 1999 był rokiem pracowitym dla Oldfielda. Zaraz po nagraniu Guitars, artysta wziął się do pracy nad koncepcyjnym albumem, mającym uświetnić nadchodzące nowe tysiąclecie. The Millennium Bell jest płytą, która w założeniu przedstawia historię ostatnich 2000 lat w formie muzycznej. Album wydaje się nie być dopracowany, niektórzy fani zarzucali artyście niską jakość oraz plagiat utworów innych twórców, szczególnie Vangelisa.[19] Muzyk uświetnił przywitanie roku 2000 w Berlinie, dając darmowy koncert, którego główną częścią było zagranie całości materiału z The Millennium Bell[20]. Materiał filmowy z tego wydarzenia wydany został na DVD pod tytułem The Art In Heaven Concert.

2002 do dzisiaj: Dalsza twórczość[edytuj | edytuj kod]

Oldfield podczas koncertu, grudzień 2006
Muzyk podczas występu 22 grudnia 2006 we Frankfurcie

Po wydaniu The Millennium Bell fani musieli czekać kolejne trzy lata na następną płytę. W tym czasie w 2001 nakładem Virgin Records wydana została składanka The Best of Tubular Bells – płyta zawiera fragmenty wszystkich części Dzwonów Rurowych oraz The Millennium Bell. Natomiast Oldfield wrócił do pomysłu wirtualnej rzeczywistości ilustrowanej muzyką[21]. Początkowo projekt nazwany został MusicVR – miała to być pacyfistyczna gra komputerowa. Ostatecznie pierwsza gra wydana została pod tytułem Tres Lunas, a razem z nią album muzyczny pod tym samym tytułem. Tłem dla wirtualnego świata (bardzo podobnego do teledysków wykonanych przez samego muzyka w drugiej połowie lat 80.) oraz zawartością albumu była muzyka chillout. Jednakże część materiału wykorzystana w grze nie została umieszczona na płycie – w związku z tym fani wyodrębnili z aplikacji gry muzykę i wydali nieumieszczone na oficjalnym wydawnictwie utwory. Bootleg z nieopublikowaną na albumie muzyką pojawił się w sieci jeszcze w tym samym roku pod tytułem Tres Lunas II.

Pomimo wydania w 1992 Tubular Bells II, Oldfield wciąż czuł, że jego debiutancki album, nagrany w pośpiechu, nie jest taki jak by sobie tego życzył[22]. Dlatego już w sierpniu 2002 Oldfield wszedł do studia celem ponownego nagrania swojego debiutu. W maju następnego roku wydana została Tubular Bells 2003 – odświeżona wersja debiutanckiego albumu, muzycznie nie różniąca się wiele od oryginału. Największą różnicę stanowi Caveman na oryginale nazywany Piltdown Man (element Part Two), który „zaśpiewany” został na dwa głosy. Mistrzem ceremonii pierwszej części został John Cleese, brytyjski komik, twórca Latającego cyrku Monty Pythona. Okładka albumu jest zmienioną, stworzoną komputerowo wersją oryginalnej okładki namalowanej przez Trevora Key.

W 2005 roku wydana została płyta Light + Shade – kontynuatorka Tres Lunas. Jednakże album zawiera również oficjalnie wydaną muzykę z Tres Lunas II. Dwie płyty CD podzielone na część jasną (light) i ciemną (shade), które odróżniają się stylistyką.

W 2007 roku Oldfield doszedł do wniosku, że jeszcze nigdy nie skomponował od początku do końca klasycznej suity. Podjął decyzję stworzyć właśnie taki, autorski album z muzyką poważną[23]. W 2008 roku nakładem Mercury Records wydana została płyta Music Of The Spheres – typowe dzieło muzyki poważnej, lekko nawiązujące do debiutanckiej płyty. Album zyskał przychylność słuchaczy osiągając pierwsze miejsce w brytyjskim zestawianiu płyt z muzyką poważną oraz miejsca w pierwszej dwudziestce większości krajów europejskich.

Przez długi czas nie były znane dalsze plany Oldfielda. Wytwórnia Mercury starała się jak najlepiej wykorzystać kontrakt z muzykiem, wydając reedycje starszych albumów w najrozmaitszych formatach (chociażby płyty winylowe)[24]. 3 marca 2014 ukazał się nowy album pt. Man On The Rocks[25]. 20 stycznia 2017 roku z kolei ukazał się najnowszy album kompozytora zatytułowany Return to Ommadawn.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Mike’a Oldfielda.

Zestawienie zawiera podstawowe albumy studyjne i koncertowe:

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Prywatnie Mike Oldfield jest bratem multiinstrumentalistki Sally Oldfield i kompozytora Terriego Oldfielda. Ma siedmioro dzieci: Molly, Dougala i Luke’a z Sally Cooper[14]; Greta i Noah z Anitą Hegerland[14]; Jake’a oraz Eugene z Fanny Vandekerckhove.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 • „Prog Rock Britannia” (2009, film dokumentalny, reżyseria: Chris Rodley)[26]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Jason Ankeny: Mike Oldfield Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-19].
 2. The Official Mike Oldfield Information Service.
 3. The Official Mike Oldfield Information Service.
 4. The Official Mike Oldfield Information Service.
 5. Sean Moraghan: Mike Oldfield. Człowiek i jego muzyka. Anna Muranty (tłum.). Bydgoszcz: Homini, 2002, s. 84-85. ISBN 83-87933-26-0.
 6. Sean Moraghan: op. cit. s. 85.
 7. Sean Moraghan: op. cit. s. 111.
 8. Sean Moraghan: op. cit. s. 114.
 9. Sean Moraghan: op. cit. s. 119-120.
 10. Sean Moraghan: op. cit. s. 160.
 11. Sean Moraghan: op. cit. s. 182-183.
 12. Sean Moraghan: op. cit. s. 189.
 13. Oficjalna strona BAFTA – nominacje do najlepszej ścieżki w 1984 r. [dostęp 2010-02-14].
 14. a b c The Official Mike Oldfield Information Service.
 15. Sean Moraghan: op. cit. s. 205.
 16. Dzieła, Dyskografia – Amarok.
 17. The Official UK Charts Company: ALL THE No.1's.
 18. Mike Oldfield – Tubular.net.
 19. FANKLUB, DZIALALNOSC, LISTA DYSKUSYJNA, The Best of Four Winds – The Best Of Cztery Wichry – The Millennium Bell.
 20. The Official Mike Oldfield Information Service.
 21. The Official Mike Oldfield Information Service.
 22. Craft: Mike Oldfield.
 23. „Surviving used to be my motivation, now it is the audience”.
 24. The Official Mike Oldfield Information Service
 25. Mike’s new album on its way! (ang.). Mike Oldfield Official, 2013-10-11. [dostęp 2014-02-28].
 26. Prog Rock Britannia (2009) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2013-11-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]