Franciszek Maria od Krzyża Jordan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Maria od Krzyża Jordan
Jan Chrzciciel Jordan
sługa Boży, prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1848
Gurtweil
Data i miejsce śmierci 8 września 1918
Tafers
Miejsce pochówku Szwajcaria
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja salwatorianie
Śluby zakonne 11 marca 1883
Prezbiterat 21 lipca 1878

Franciszek Maria od Krzyża Jordan, właściwie Jan Chrzciciel Jordan (ur. 16 czerwca 1848 w Gurtweil, Niemcy, zm. 8 września 1918 w Tafers, Szwajcaria) − duchowny katolicki, założyciel zgromadzeń zakonnych salwatorianów i salwatorianek, sługa Boży.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w niezbyt religijnej, biednej rodzinie. Po pierwszej komunii świętej przeżył przemianę wewnętrzną, po której zaczęła w nim kiełkować chęć zostania kapłanem. Kolejnym silnym bodźcem w jego przemianie duchowej była śmierć ojca, którą przeżył w wieku 15 lat. Ciągłe pragnienie zostania księdzem wydawało się nierealne ze względu na kondycję finansową rodziny. Z tego powodu był zmuszony rozpocząć pracę zarobkową. Najpierw przyjął się jako robotnik przy budowie kolei żelaznej na odcinku Konstancja-Waldshut-Bazylea. Po jej ukończeniu najął się jako robotnik rolny pomagając przy żniwach, później przy budowie kanału. Później zapisał się jako uczeń do majstra Hildebranda w Waldshut ucząc się zawodu malarza i tapicera. Po ukończeniu nauk odbył podróż czeladniczą, podczas której zdecydował o powołaniu do kapłaństwa.

Nauka[edytuj | edytuj kod]

Żeby rozpocząć studia seminaryjne Jordan musiał mieć skończone gimnazjum. Ze względu na wiek nie próbował rozpoczynać nauk w niższych klasach gimnazjum, ale rozpoczął prywatne nauki u księży Fryderyka Werbera i Gottfrieda Nägele z Waldshut. Po tych naukach dostał się do jednej z wyższych klas gimnazjum. Tam też po raz pierwszy zdradziły się jego niezwykłe zdolności lingwistyczne. Zdolności te pozwoliły mu zdać maturę mimo bardzo nikłej wiedzy z przedmiotów ścisłych (na maturze z matematyki oddał czystą kartkę)[potrzebny przypis]. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie fryburskim. Podczas całej edukacji Jordan odznaczał się niezwykłą pilnością i sumiennością.

Jego bezpośrednie przygotowanie do kapłaństwa przypadło w okresie kwitnącego kulturkampfu w Badenii, która była ojczyzną tego ruchu. Jan Jordan przyjął święcenia kapłańskie 21 lipca 1878 w kościele dawnego opactwa benedyktyńskiego w St. Peter koło Fryburga.

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio po święceniach ksiądz Jordan wyjechał na studia do Rzymu. Już tam zdradzał chęci stworzenia nowego dzieła. W Rzymie pogłębiał swoją wiedzę i umiejętności lingwistyczne, ćwicząc zwłaszcza języki bliskiego wschodu.

8 grudnia 1881 ojciec Jordan założył Apostolskie Towarzystwo Nauczania. Jego członkowie słowem mówionym i pisanym, wykorzystując różnorodne sposoby i środki, na wzór Apostołów mieli głosić Chrystusa na całym świecie. W 1882 nazwa została zmieniona na Katolickie Towarzystwo Nauczania, a 11 marca 1883 dzieło zostaje przekształcone w zgromadzenie zakonne, ojciec Jordan złożył śluby i przyjął imię Franciszka Marii od Krzyża. W 1893 przyjęło obecną nazwę Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Societas Divini Salvatoris – salwatorianie). 8 grudnia 1888 w Tivoli koło Rzymu założył Kongregację Sióstr Boskiego Zbawiciela (salwatorianki), współzałożycielką była Teresa von Wüllenweber.

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Sługa Boży Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan zmarł i został pochowany w Tafers w Szwajcarii 8 września 1918, po ekshumacji w 1956 jego szczątki przewieziono i złożono w kaplicy domu generalnego salwatorianów w Rzymie. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1942. 14 stycznia 2011 Benedykt XVI zlecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydanie dekretu o heroiczności cnót.[1] Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato 19 marca 2011 promulgował w domu generalnym Salwatorianów w Rzymie dekret potwierdzający heroiczność cnót ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordana[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Promulgazione di decreti della Congregazione delle Cause dei Santi (wł.). press.Vatican.va. [dostęp 2014-06-18].
  2. U grobu heroicznie cnotliwego. sds.pl. [dostęp 2011-03-22].