Monreale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monreale
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Włochy

Region autonomiczny

 Sycylia

Prowincja

Palermo

Kod ISTAT

082049

Powierzchnia

529 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności


31 343

• gęstość

59,2 os./km²

Numer kierunkowy

091

Kod pocztowy

90046

Położenie na mapie Sycylii
Mapa konturowa Sycylii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monreale”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole znajduje się punkt z opisem „Monreale”
Ziemia38°05′N 13°17′E/38,083333 13,283333
Strona internetowa

Monreale – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwały 31 343 osoby, 59,2 os./km².

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Katedra[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Katedra w Monreale.

Katedra w Monreale jest największą budowlą z okresu panowania Normanów na północnej Sycylii. Jej budowę rozpoczął w 1174 Wilhelm II Dobry, w celu ograniczenia rosnących wpływów biskupstwa Palermo[1], a w szczególności tamtejszego biskupa Gualtierro Offamilio. Dlatego też wraz z kościołem wzniesiono pałac arcybiskupi i budynki klasztoru benedyktynów. Otoczono je potężnymi murami z dwunastoma wieżami. Budowle te wielokrotnie przebudowywano i niewiele z nich zostało poza ruinami kilku wież oraz częścią zabudowań klasztornych z okazałymi krużgankami.

Świątynia zajmuje powierzchnię o długości 100 m i szerokości 40 m. Bazylika została wzdłużnie podzielona na trzy nawy za pomocą 18 kolumn zakończonych misternie rzeźbionymi kapitelami. Wszystkie ściany głównej nawy, transeptu i apsyd są całkowicie pokryte złotą mozaiką o łącznej powierzchni 6340 m². Dekoracje mozaikowe zostały wykonane na przełomie XII i XIII wieku przez mistrzów szkoły bizantyjskiej i weneckiej. Przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W środkowej apsydzie u góry umieszczona jest gigantyczna postać Chrystusa Pantokratora o szerokości 13,3 m i wysokości 7 m. Chrystus unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma otwartą księgę z łacińskim cytatem z Ewangelii według św. Jana: "Ja jestem światłością świata, kto idzie za mną, nie będzie błądził w ciemności" [J 8, 12]. Poniżej znajduje się Madonna z Dzieciątkiem otoczona aniołami i apostołami.

Krużganki[edytuj | edytuj kod]

Krużganki w Monreale zostały zbudowane przez króla Wilhelma II razem z bazyliką i klasztorem benedyktynów i stanowiły ich integralną część. Są przykładem sycylijskiej rzeźby romańskiej i przetrwały do naszych czasów w prawie niezmienionej postaci. Krużganki zajmują powierzchnię kwadratu o boku 47 m. Dookoła są arkady, w których 228 podwójnych kolumn, z bogato rzeźbionymi w postacie ludzkie lub zwierzęce kapitelami, podtrzymuje ostrołuki. Trzony kolumn są również bardzo urozmaicone: gładkie lub żłobkowane, inkrustowane błyszczącą mozaiką lub zdobione reliefami.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Katedra i krużganki w Monreale
Fasada katedry
Wnętrze katedry
Główna nawa
Dekoracja zewnętrzna apsyd
Krużganki
Krużganki
Krużganki, tak zwany "mały krużganek"
Krużganki – jeden z kapiteli

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Sztuka Romańska. red. Rolf Toman. Tandem Verlag GmBH, 2008, s. 112. ISBN 978-83-7512-972-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]