Frederick Haldimand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frederick Haldimand
Ilustracja
Portret Haldimanda pędzla Reynoldsa
Data i miejsce urodzenia

11 sierpnia 1718
Yverdon-les-Bains

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1791
Yverdon-les-Bains

Gubernator Prowincji Quebec
Okres

od 1778
do 1786

Poprzednik

Guy Carleton

Następca

lord Dorchester[1]

podpis

Frederick Haldimand (ur. 11 sierpnia 1718 w Yverdon-les-Bains, zm. 5 czerwca 1791 tamże) – żołnierz i polityk, gubernator generalny Kanady Brytyjskiej w latach 1778–1786.

Haldimand urodził się w Yverdon-les-Bains w Szwajcarii. Jako najemnik służył w kilku europejskich armiach zanim dołączył do armii brytyjskiej w 1756. Wsławił się jako dowódca batalionu w czasie wojny z Francuzami i Indianami, będąc dowódcą batalionu. W latach 1767–1772 został komendantem sił zbrojnych na Florydzie, a następnie w latach 1773–1774 całych brytyjskich sił zbrojnych w Północnej Ameryce. Jego zimna krew w czasie bostońskiej prowokacji znanej w historii jako herbatka bostońska ochroniła kolonię przed rozlewem krwi. W czasie rewolucji amerykańskiej był nieobecny w koloniach przebywając w Anglii. W 1778 zastąpił Carletona na stanowisku gubernatora generalnego Brytyjskiej Kanady. Ze względu na swe szwajcarskie korzenie łatwo nawiązywał kontakty z Kanadyjczykami francuskiego pochodzenia zapewniając ich lojalność, podczas gdy sama Francja była sprzymierzeńcem Stanów Zjednoczonych. W swej działalności wewnętrznej okazał się znakomitym administratorem inicjując szereg projektów robót publicznych.

Odwołany do Anglii w 1786 otrzymał tytuł szlachecki. Jego pamiętniki przechowywane w Muzeum Brytyjskim stały się cennym źródłem wiedzy na temat czasów mu współczesnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze zmianą tytułu na gubernator generalny Kanady.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]