Michaëlle Jean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michaëlle Jean
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 września 1957
Port-au-Prince
Gubernator generalny Kanady
Okres od 27 września 2005
do 1 października 2010
Poprzednik Adrienne Clarkson
Następca David Lloyd Johnston
podpis
Odznaczenia
Order Kanady – Towarzysz (Companion) Komandor Orderu Zasługi Wojskowej (Kanada) Kawaler Orderu Plejady (Frankofonia) Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska)

Michaëlle Jean (ur. 6 września 1957 w Port-au-Prince) – dziennikarka kanadyjska, działaczka państwowa, gubernator generalny Kanady od września 2005 do 1 października 2010.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do 1968 wychowywała się na Haiti, skąd jej rodzina wyjechała w okresie dyktatury François Duvaliera. Studiowała na uniwersytecie w Montrealu, uzupełniała wykształcenie na uczelniach włoskich w Perugii i Mediolanie. Jest laureatką kilku wyróżnień za pracę dziennikarską, autorką reportaży; współpracowała zarówno z anglojęzyczną telewizją Canadian Broadcasting Corporation, jak i francuskojęzycznym Radio-Canada.

W sierpniu 2005 premier Kanady Paul Martin desygnował Michaëlle Jean na 27. gubernatora generalnego Kanady, w związku z upływem kadencji Adrienne Clarkson. Jean była pierwszą czarnoskórą osobą oraz trzecią kobietą na tym stanowisku. Została zaprzysiężona 27 września 2005. Oficjalnie otworzyła Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010[1].

Zakończyła urzędowanie 1 października 2010. Na kilka tygodni przed jej ustąpieniem ze stanowiska ogłoszono, iż decyzją sekretarza generalnego ONZ została mianowana specjalnym wysłannikiem UNESCO na Haiti. Nową funkcję objęła w październiku 2010.

Jej mężem jest Jean-Daniel Lafond, kanadyjski reżyser filmów dokumentalnych; ma adoptowaną córkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie zostały otwarte (pol.). onet.pl, 13 lutego 2010. [dostęp 2010-02-14].