Fritz Busch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fritz Busch
Ilustracja
Fritz Busch
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1890
Siegen
Data i miejsce śmierci 14 września 1951
Londyn
Zawód, zajęcie dyrygent

Fritz Busch (ur. 13 marca 1890 w Siegen, zm. 14 września 1951 w Londynie) – niemiecki dyrygent, współzałożyciel oraz pierwszy dyrektor muzyczny festiwalu w Glyndebourne; jeden z najwybitniejszych niemieckich dyrygentów pierwszej połowy XX wieku.

W roku 1923 Busch został dyrektorem drezdeńskiej Opery Państwowej. W roku 1933 zarzucono mu przestawanie z Żydami oraz preferowanie śpiewaków żydowskich i zagranicznych, co spowodowało wyjazd z Niemiec. Na emigracji przebywał w Zurychu, USA, Londynie i wreszcie w Argentynie, której obywatelstwo otrzymał w 1936 roku[1].

W okresie drezdeńskim Busch prowadził, jako szef opery, prawykonania dzieł Richarda Straussa, w roku 1924 dyrygował w Bayreuth, jednak to Glyndebourne było miejscem, które przyniosło mu największą sławę. Kronika opery nazywa go wprost „muzycznym mózgiem” tego przedsięwzięcia. Stworzył tam również, z Johnem Christie i Carlem Ebertem, specyficzny styl mozartowski. Dyrygent utrzymywał kontakty z orkiestrami w Ameryce Południowej, Danish National Symphony Orchestra w Kopenhadze czy nowojorską MET. Do Niemiec z emigracji wrócił pod koniec swojego życia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozmowy przy stole, Wyd. Charyzma 1996, ​ISBN 83-85820-02-07

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]