Fruela I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fruela I Okrutny
Król Asturii
Ilustracja
Król Asturii
Okres od 757
do 768
Poprzednik Alfons I Katolicki
Następca Aurelio
Dane biograficzne
Data urodzenia 722
Data śmierci 768
Ojciec Alfons I Katolicki
Matka Hermesinda z Asturii
Żona Munia
Dzieci Alfons II Cnotliwy

Fruela I (ur. 722; zm. 14 stycznia 768 w Cangas de Onís), zwany Okrutnym – król Asturii od 757 do śmierci w 768 roku. Był najstarszym synem Alfonsa I i dziedziczki Asturii Hermesindy. Był kontynuatorem dzieła ojca w walce z Maurami, których pokonał w bitwie pod Pontuvio.

Stłumił powstanie Basków, od których uprowadził szlachciankę o imieniu Munia (lub Munina), którą później poślubił. Munia urodziła mu syna Alfonsa, późniejszego króla, oraz córkę Jimenę, przypuszczalną matkę legendarnego bohatera romansu, Bernardo del Carpio.

W czasie panowania Frueli, 25 listopada 761 roku, zostało założone miasto Oviedo, kiedy opat Máximo i jego wuj Fromestano wznieśli tam kościół na cześć Wincentego z Saragossy. Podczas swoich rządów Fruela utrzymywał dobre relacje z Kościołem, kontynuując w ten sposób politykę swego ojca, Alfonsa Katolickiego.

Fruela nie zakończył swych rządów szczęśliwie. Po zleceniu zabójstwa swego brata Vimerano (stąd jego przydomek "Okrutny") i wybuchu niepokojów wśród szlachty, ogłosił następcą swego kuzyna Bermudo. Ostatecznie, po zawiązaniu się spisku przeciwko Frueli, który zakończył się jego zamordowaniem w Cangas de Onís, następcą Frueli i królem Asturii został brat Bermuda – Aurelio.

Ciała Frueli oraz jego żony Munii zostały złożone we wspólnym grobowcu w katedrze w Oviedo.