Sisebut (władca Wizygotów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sisebut
Król Wizygotów
ilustracja
Król Wizygotów
Okres panowania od 612
do 621
Poprzednik Gundemar
Następca Rekkared II
Dane biograficzne
Data śmierci 621
Dzieci Rekkared II
Złota moneta z napisem Sisebutus Rex
Sisebut - Toledo (Hiszpania).

Sisebut (ur. ? – zm. 621) – król Wizygotów w latach 612-621.

Sisebut prowadził wiele kampanii wojennych. Dwie z nich, przeciwko Bizantyjczykom uwieńczone podpisaniem korzystnego pokoju w 616[1] roku, prowadził osobiście. Jego dowódcy stłumili powstanie w Asturii i pokonali Ruccones. Sisebut pokonał również księcia o imieniu Franco, dzięki czemu odzyskał Kantabrię, która, według kronikarza Fredegara, znajdowała się pod panowaniem frankijskim, co jest jednak mało prawdopodobne. W Afryce pokonał Maurów[1] i zdobył Ceutę oraz Tanger.

Sisebut wydał dekret, w którym nakazał ochrzcić wszystkich Żydów żyjących w królestwie. To postanowienie nie przysporzyło mu jednak popularności. Po jego śmierci zwołano w Toledo czwarty synod Kościoła Wizygockiego (633), na którym to obradowano o sposobach i skutkach cofnięcia tej decyzji. Skrytykowano przymusową zmianę wiary, lecz nie pozwolono ochrzczonym Żydom powrócić do swej wiary, gdyż sakrament chrztu jest nieodwracalny.

Przypisy

  1. a b Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Wędrówka ludów - Merowingowie. T. 15. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 260. ISBN 83-7425-025-9.

Bibliografia[edytuj]


Poprzednik
Gundemar
Król Wizygotów 612-621 Następca
Rekkared II