Fulla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
XIX-wieczna ilustracja klęczącej Fulli obok swej pani Friggi
Fulla usługuje Frigg

Fulla lub Fylla – w mitologii nordyckiej bogini z rodu Azów, służąca bogini Frigg[1]. Jej imię pochodzi od słowa fullr, które oznacza pełny. Fulla została wyobrażona jako kobieta nosząca złotą opaskę. Snorri Sturluson napisał o niej w Eddzie młodszej.

Fulla w Eddzie[edytuj | edytuj kod]

We wstępie do Eddy pt. Grímnismál Frigg zakłada się z Odynem o to, czy ludzie są gościnni. Frigg wysyła Fullę, żeby ostrzegła króla Geirroda, że Odyn w przebraniu maga odwiedzi go. Służka wykonuje polecenie, spotyka się z nim i ostrzega go.

W rozdziale 35 Gylfaginning Fulla zostaje wymieniona jako piąta bogini z rodu Azynów i opisana jako dziewica ze złotą opaską wokół swobodnie spływających włosów. Wspomniano również, że Frigg zwierza się służce ze swoich tajemnic.

W rozdziale 49 po śmierci Baldura i Nanny Hermóðr wybiera się do Hel, żeby prosić o ich uwolnienie. Bogini nie zgadza się, ale pozwala zmarłej parze przesłać dary. Wśród nich wymieniono pierścień dla Fulli[2].

W pierwszym rozdziale Skáldskaparmál Fulla jest wymieniona wśród ośmiu bogini uczestniczących w bankiecie dla Ägira[3].

W rozdziale siedemdziesiątym piątym tej samej księgi widnieje ostateczna wzmianka o Fulli, gdzie została wymieniona na liście dwudziestu siedmiu bogini[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szkolny przewodnik po mitologiiISBN 83-7236-176-2
  2. Faulkes (1995:50).
  3. Faulkes (1995:59)
  4. Faulkes (1995:157).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]