Porozumienie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polskiej partii politycznej. Zobacz też: inne znaczenia.
Porozumienie
Lider Jarosław Gowin
Data założenia 4 listopada 2017
Adres siedziby ul. Wilcza 23 m. 29, 00-544 Warszawa
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy
Liczba członków ok. 2 tys. płacących składki (2017)[1]
Młodzieżówka Młoda Prawica
Barwy      błękit      fiolet
Obecni posłowie
11 / 460
Obecni senatorowie
5 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
15 / 555
strona oficjalna
Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest jej prezes Jarosław Gowin). Posiada przedstawicieli w parlamencie, głównie zasiadających w klubie PiS.

Historia partii[edytuj | edytuj kod]

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię Wolność[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

8 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Struktura i działacze[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Prezydium Zarządu Krajowego[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

  • Stanisław Derehajło

Zastępca sekretarza generalnego:

  • Marcel Klinowski

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Pozostali członkowie (posłowie na Sejm):

W około 50-osobowym Zarządzie Krajowym partii zasiadają również jej senatorowie (Tadeusz Kopeć, Andrzej Stanisławek, Andrzej Wojtyła i Józef Zając), a także m.in. Piotr Dardziński, Włodzimierz Fisiak, Grzegorz Gołdynia, Helena Hatka, Renata Janik, Grzegorz Sapiński, Jacek Szczot i Romuald Szeremietiew.

Młodzieżówką partii jest Młoda Prawica, na czele której stoi Jan Strzeżek.

Posłowie na Sejm VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadają także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS)[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]