Porozumienie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiej partii politycznej. Zobacz też: inne znaczenia.
Porozumienie Jarosława Gowina
Skrót Porozumienie
Lider Jarosław Gowin
Data założenia 4 listopada 2017
Adres siedziby ul. Wilcza 23 m. 29, 00-544 Warszawa
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm, republikanizm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy
Liczba członków ok. 2 tys. płacących składki (2017)[1]
Młodzieżówka Młoda Prawica
Barwy      błękit      fiolet
Obecni posłowie
11 / 460
Obecni senatorowie
5 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
14 / 555
Strona internetowa
Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie Jarosława Gowina (Porozumienie, Porozumienie Gowina) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i republikańskim oraz akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest jej prezes Jarosław Gowin). Posiada przedstawicieli w parlamencie, głównie zasiadających w klubie PiS.

Historia partii[edytuj | edytuj kod]

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię Wolność[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

9 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

12 dni później do Porozumienia przeszedł z PSL poseł Mieczysław Baszko[6].

6 lutego tego samego roku, w wyniku braku zgody sądu na rejestrację nazwy „Porozumienie”, zarząd krajowy przyjął jako pełną nazwę partii „Porozumienie Jarosława Gowina”[7].

W marcu 2018 wiceprezes partii, a także wiceminister cyfryzacji i poseł Marek Zagórski zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu (został następnie członkiem PiS, w związku z planami stanięcia na czele resortu cyfryzacji[8])[9].

Wśród zaprezentowanych w kwietniu kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych w tym samym roku znaleźli się dwaj działacze Porozumienia – Jacek Żalek (Białystok) i Michał Wypij (Olsztyn).

Struktura i działacze[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Prezydium Zarządu Krajowego[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

 • Stanisław Derehajło

Zastępca sekretarza generalnego:

 • Marcel Klinowski

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Pozostali członkowie (posłowie na Sejm):

W 50-osobowym Zarządzie Krajowym partii zasiadają również jej senatorowie (Tadeusz Kopeć, Andrzej Stanisławek, Andrzej Wojtyła i Józef Zając), a także m.in. Piotr Dardziński, Włodzimierz Fisiak, Grzegorz Gołdynia, Helena Hatka, Renata Janik, Grzegorz Sapiński, Jacek Szczot i Romuald Szeremietiew.

Młodzieżówką partii jest Młoda Prawica, na czele której stoi Jan Strzeżek.

Posłowie na Sejm VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Były poseł Porozumienia w Sejmie VIII kadencji:

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Mieczysława Baszki, Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadają także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS)[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Łukasz Makuch, Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki, rp.pl, 20 grudnia 2017.
 2. Jarosław Gowin o nowej formacji: w polityce najważniejsza jest gospodarka, wp.pl, 13 października 2017.
 3. Gowin: „4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna”, wpolityce.pl, 13 października 2017.
 4. Natalia Durman, Kolejny ruch dołącza do Gowina, wp.pl, 19 października 2017.
 5. Jarosław Gowin przedstawił nazwę nowej partii. Odczytano list prezesa PiS, wprost.pl, 4 listopada 2017.
 6. Michał Olech, Poseł Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia, 300polityka.pl, 20 stycznia 2018.
 7. OŚWIADCZENIE w sprawie artykułu pt. „Przegrał w sądzie przez o. Rydzyka” opublikowanego w dzienniku Fakt, pjg.org.pl, 16 lutego 2018.
 8. Artur Grabek, Marek Zagórski będzie ministrem cyfryzacji, wprost.pl, 6 kwietnia 2018.
 9. Podziękowanie dla Marka Zagórskiego, pjg.org.pl, 30 marca 2018.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]