Góra Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góra Jana Pawła II
Ilustracja
Widok ogólny z krzyżem
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Wysokość

92,2 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Pelplin
Mapa konturowa gminy Pelplin, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Jana Pawła II”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Jana Pawła II”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Jana Pawła II”
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa konturowa powiatu tczewskiego, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Jana Pawła II”
Ziemia53°55′42,8916″N 18°40′08,5368″E/53,928581 18,669038

Góra Jana Pawła II (dawniej: Góra Biskupia[1]) – wzniesienie na zachód od Pelplina, na Pojezierzu Starogardzkim, pomiędzy Pelplinem, a Ropuchami, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 229. Stanowi popularny cel pielgrzymkowy dla katolików[2].

Wysokość wzgórza wynosi 92,2 m, a szczyt zwieńczony jest 33-metrowym (symbol liczby lat życia Jezusa) krzyżem stalowym, obłożonym blachą nierdzewną, jednym z najwyższych na Pomorzu. Stoi na okrągłej platformie symbolizującej opokę. 6 czerwca 1999 na stokach góry papież Jan Paweł II odprawił mszę i odmówił modlitwę Anioł Pański (350 000 wiernych[1]). Sam krzyż poświęcono 3 maja 1999. Autorami jego projektu byli Anita i Marek Gawdzikowie. Architekci podkreślali, że krzyż wykonany został z materiałów użytkowanych powszechnie w polskim budownictwie w dobie pontyfikatu Jana Pawła II. Konstrukcję opracowali inżynierowie Daniela i Marek Stachurowie. Oświetlenie obiektu zaprojektowała Pracownia Usługowa Elektryk Marcina Burzyńskiego. Krzyż we dnie odbija światło słoneczne, a w nocy świeci światłem sztucznym. Obicie błyszczącą blachą sprawia, że odbija się w nim krajobraz ziemi pelplińskiej (góra jest znakomitym punktem widokowym na Kociewie)[3].

Podczas wizyty papieskiej w 1999 w okolicy wzgórza zorganizowano kilka lądowisk helikopterowych. Saperzy z Tczewa zbudowali też tymczasowy, drewniany most na Wierzycy, aby skrócić pielgrzymom drogę z miasta na pole mszalne. Podczas mszy do krzyża przyczepiona była sieć (symbol rybaków), unoszona przez łabędzie, która obecnie znajduje się w Sierakowicach. Całość kompozycji uzupełniała zakrystia w kształcie kociewskiej chaty i sztuczne strumyki ściekające do oczek wodnych. Do czasów obecnych zachowała się w miejscu betonowa ściana z herbami miast kociewskich[1].

Góra była miejscem spontanicznego spotkania wiernych katolickich 2 kwietnia 2005, kiedy to zmarł Jan Paweł II. 6 czerwca 2005 odsłonięto w pobliżu krzyża pomnik upamiętniający wizytę papieską w Pelplinie. Poświęcił go kardynał Józef Glemp oraz biskup z Pelplina – Jan Bernard Szlaga[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c tablica informacyjna in situ
  2. Polska Niezwykła
  3. a b Pelplin.pl. [dostęp 2015-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-07)].