Góry Czerskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gór w Syberii Wschodniej. Zobacz też: Góry Czerskiego - pasmo górskie na Zabajkalu.
Góry Czerskiego
Północno-wschodnia ściana Pobiedy (2008)
Północno-wschodnia ściana Pobiedy (2008)
Najwyższy szczyt Pobieda (3003 m n.p.m.)
Długość 1500 km
Kontynent Azja
Państwo  Rosja
Location Chersky Range.PNG
Lokalizacja Gór Czerskiego

Góry Czerskiego – góry fałdowe, położone w azjatyckiej części Rosji na wschód od Leny w górnym biegu Indygirki i Kołymy w Syberii Wschodniej.

Długość wynosi 1500 km, szerokość wynosi 150-200 km. Średnia wysokość: 1500-2500 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Pobieda o wysokości 3003 m n.p.m. (według innych danych 3147 m n.p.m.).

Góry Czerskiego zostały wypiętrzone w mezozoiku przez orogenezę pacyficzną. Zbudowane są z różnorodnych skał osadowych intrudowanych granitami. Góry składają się z szeregu pasm i masywów. W środkowej części rozcięte południkową doliną Indygirki, na południowym wschodzie góry te cechują się polodowcową rzeźbą alpejską, natomiast na północnym zachodzie mają charakter rozczłonkowanego płaskowyżu. Liczne ślady dawnego zlodowacenia. Lodowce zajmują powierzchnię ok. 160 km². Stoki powyżej 700 m n.p.m. pokryte kamienistą tundrą, niżej porośnięte rzadką tajgą. Występują tu kruszce złota. Zaludnienie poniżej 1 mieszkańca na km². Nazwane na cześć Polaka Jana Czerskiego, geologa i geografa, zesłańca z 1863 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]