Galeria Borghese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galeria Borghese
Galleria Borghese
Ilustracja
Fasada galerii
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym

Adres

Piazzale del Museo Borghese 5

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Galeria Borghese”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galeria Borghese”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galeria Borghese”
Ziemia41°54′50,4″N 12°29′31,2″E/41,914000 12,492000
Strona internetowa

Galeria Borghese (wł. Galleria Borghese) – muzeum państwowe w Rzymie, przechowujące znaczącą część kolekcji Borghese, na które składało się malarstwo, rzeźba i antyki. Dzieła niegdyś prywatnej kolekcji zostały udostępnione szerokiej publiczności w 1903 roku. Muzeum mieści się w Willi Borghese wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego.

Historia kolekcji Borghese[edytuj | edytuj kod]

Gromadzenie zbioru rozpoczął kardynał Scipione Borghese, siostrzeniec papieża Pawła V. Dla niego też została zbudowana Villa Borghese, gdzie aktualnie mieści się galeria. Scipione był jednym z pierwszych mecenasów Berniniego oraz wielbicielem sztuki Caravaggia, co znalazło odbicie w zawartości kolekcji. W 1807 książę Camillo Borghese, mąż Pauliny Bonaparte, został zmuszony przez Napoleona Bonaparte do sprzedaży mu części kolekcji: 154 posągów, 160 popiersi, 170 płaskorzeźb, 30 kolumn i rozmaitych waz. Sprzedane dzieła utworzyły Kolekcję Borghese w Luwrze. W 1827 książę Camillo zakupił w Paryżu słynną Danae Correggia[1]. W 1833, na mocy testamentu Francesca Aldobrandini Borghese, kolekcja została objęta zakazem sprzedaży, co zapobiegło jej dalszym podziałom. W 1891 do Villi Borghese powróciły obrazy przeniesione do pałacu Campo Marzio. W tym samym roku cała kolekcja została zakupiona przez państwo włoskie.

Willa Borghese[edytuj | edytuj kod]

Pałac został ukończony w 1616. Architektem budynku był Flaminio Ponzio, chociaż wkład w projekt miał również flamandzki architekt Giovanni Vasanzio. Vasanzio jest autorem fasady, Ponzio zadecydował o proporcjach pomieszczeń i doryckim porządku zewnętrza.

Wybrane obrazy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Galleria Borghese, Warszawa 2007

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. (ang. • wł.) Borghese Gallery and Museum [dostęp: 20.03.2009]