Gamprin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gamprin
gmina
Ilustracja
Kościół WNMP (Mariä Himmelfahrt) w Bendern
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Unterland

Powierzchnia

6,19 km²

Wysokość

468 m n.p.m.

Populacja (30 czerwca 2022)
• liczba ludności


1728

• gęstość

279 os./km²

Kod pocztowy

9487

Tablice rejestracyjne

FL

Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Gamprin – gmina (Politische Gemeinde) w Liechtensteinie, w regionie Unterland. Do gminy należy jedna eksklawa. Leży na północy kraju, wzdłuż Renu.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Gamprin zamieszkuje 1728 osób, co plasuje gminę na ósmej pozycji w kraju[1].

Gmina zajmuje powierzchnię 6,19 km². Składa się z głównej części i eksklawy Nendler Berg, która obejmuje fragment lasu, na południe od wsi Nendeln. Na północy Gamprin graniczy z gminami Ruggell i Schellenberg. Na wschodzie i południu gmina graniczy z Eschen i jej eksklawą Rheinau-Tentscha. Na południu gmina graniczy z Schaan i jej eksklawą Plankner Neugrütt, z Planken i jej eksklawą Riet, a także z dwiema eksklawami Vaduz – Vaduzer Riet i Dachssegg.

Gamprin leży w nizinnej, północnej części kraju, na wschodnim zboczu szczytu Eschnerberg. W południowej części gminy znajdują się obszary rolnicze i przemysłowe. Różne firmy na terenie gminy dają 2400 miejsc pracy[2]. Centralną część gminy stanowi wieś Bendern. Na północ od wsi znajduje się sama gmina Gamprin. Ze względu na równomierne rozłożenie ludności gminy pomiędzy wsią i samym Gamprin, gmina nazywana jest czasem Gamprin-Bendern.

Gmina leży nad Renem i w związku z tym posiada granicę lądową ze Szwajcarią, a konkretnie z miejscowością Haag.

W Gamprin leży jedyne naturalnie uformowane jezioro w LiechtensteinieGampriner Seele[3], które powstało po powodzi Renu w 1927 roku. Jezioro, wraz z otaczającą je roślinnością (trzciny, krzewy i drzewa) jest objęte ochroną[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym historycznie punktem gminy jest wzgórze kościelne we wsi Bendern. Na wzgórzu zaczynał się dawny szlak na wzgórze Eschnerberg, który prowadził również przez jedną z najstarszych, odkrytych w Liechtensteinie prehistorycznych osad – Lutzagüetle, która znajdowała się właśnie na terenie dzisiejszego Gamprin[2].

To właśnie na wzgórzu kościelnym mieszkańcy Schellenberga przysięgali wierność księciu Liechtensteinu 16 marca 1699 roku. Stąd też niektórzy uważają Bendern, za miejsce powstania księstwa Liechtensteinu.

Herb i flaga[edytuj | edytuj kod]

W latach 1950-57 funkcjonował tymczasowych herb, na którym znalazła się symbolika, związana z kościołem w Bendern. Obecny herb został zaprojektowany w roku 1957, a rok później książę Franciszek Józef II wydał zgodę na jego powszechne używanie. Herb gminy stanowi niebieska tarcza z przecinający ją złotym, falistym pasem, który symbolizuje Ren. Ponadto na herbie znajdują się dwie róże, które pochodzą z rodzinnego herbu Rüdigera von Limbacha, właściciela starej plebanii i rozległych posiadłości na terenie gminy.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • kościół WNMP (Mariä Himmelfahrt) w Bendern z połowy XV w.
  • Grota Marii (Marien-Grotte) – niewielkie zagłębienie w skalistym zboczu wzgórza kościelnego, zorganizowano w niej kaplicę
  • pozostałości neolitycznej osady Lotzagüetle z ok. 4000 r. p.n.e.

Sport[edytuj | edytuj kod]

  • Centrum Rozrywki i Sportu Grossabünt – kompleks sportowo-rekreacyjny powstały w 2011 roku.

Osoby[edytuj | edytuj kod]

związane z gminą[edytuj | edytuj kod]

  • Tina Weirather – narciarka alpejska, brązowa medalistka olimpijska, wicemistrzyni świata, mieszka tutaj

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabellen der Bevölkerungsstatistik.
  2. a b Unser Dorf – Gemeinde Gamprin [online], www.gamprin.li [dostęp 2020-01-25] (niem.).
  3. Gewässer, Fluss, See, Bach – Fürstentum Liechtenstein [online], www.liechtenstein.li [dostęp 2020-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-23].
  4. namenNachGemeinden [online], namenbuch.gmg.biz [dostęp 2020-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-13].