Gamprin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gamprin – jedna z 11 gmin Liechtensteinu, należąca do regionu Unterland. Leży na północy kraju, wzdłuż Renu.

Gamprin
Gmina i Miasto
Ilustracja
Kościół Matki Boskiej w Bendern
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Unterland

Burmistrz

Johannes Hasler

Powierzchnia

6,1 km²

Wysokość

468 m n.p.m.

Populacja (2020)
• liczba ludności


1687

• gęstość

272,62 os./km²

Numer kierunkowy

7009

Kod pocztowy

9487

Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Gamprin zamieszkuje 1687 ludzi, co plasuje gminę na ósmej pozycji w kraju[1].

Gmina zajmuje powierzchnię 6,1 km². Składa się z głównej części i eksklawy Nendler Berg, która obejmuje fragment lasu, na południe od wsi Nendeln. Na północy Gamprin graniczy z gminami Ruggell i Schellenberg. Na wschodzie i południu gmina graniczy z Eschen i jej eksklawą Rheinau-Tentscha. Na południu gmina graniczy z Schaan i jej eksklawą Plankner Neugrütt, z Planken i jej eksklawą Riet, a także z dwiema eksklawami Vaduz – Vaduzer Riet i Dachssegg.

Gamprin leży w nizinnej, północnej części kraju, na wschodnim zboczu szczytu Eschenberg. W południowej części gminy znajdują się obszary rolnicze i przemysłowe. Różne firmy na terenie gminy dają 2400 miejsc pracy[2]. Centralną część gminy stanowi wieś Bendern. Na północ od wsi znajduje się samo miasto Gampirin. Ze względu na równomierne rozłożenie ludności gminy pomiędzy wsią i miastem, gmina nazywana jest czasem Gamprin-Bendern.

Gmina leży nad Renem i w związku z tym posiada granicę lądową ze Szwajcarią, a konkretnie z miasteczkiem Haag.

W Gamprin leży jedyne naturalnie uformowane jezioro w LiechtensteinieGampriner Seele[3], które powstało po powodzi Renu w 1927 roku. Jezioro, wraz z otaczającą je roślinnością (trzciny, krzewy i drzewa) jest objęte ochroną[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym historycznie punktem gminy jest wzgórze kościelne we wsi Bendern. Na wzgórzu zaczynał się dawny szlak na wzgórze Eschenberg, który prowadził również przez jedną z najstarszych, odkrytych w Liechtensteinie prehistorycznych osad – Lutzagüetle, która znajdowała się właśnie na terenie dzisiejszego Gamprin[2].

To właśnie na wzgórzu kościelnym mieszkańcy Schellenbergu przysięgali wierność księciu Liechtensteinu 16 marca 1699 roku. Stąd też niektórzy uważają Bendern, za miejsce powstania księstwa Liechtensteinu.

Herb i flaga[edytuj | edytuj kod]

W latach 1950-57 funkcjonował tymczasowych herb, na którym znalazła się symbolika, związana z kościołem w Bendern. Obecny herb został zaprojektowany w roku 1957, a rok później książę Franciszek Józef II wydał zgodę na jego powszechne używanie. Herb miasta stanowi niebieska tarcza z przecinający ją złotym, falistym pasem, który symbolizuje Ren. Ponadto na herbie znajdują się dwie róże, które pochodzą z rodzinnego herbu Rüdigera von Limbacha, właściciela starej plebanii i rozległych posiadłości na terenie gminy.

Ciekawe miejsca[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół Matki Boskiej w Bendern (niem. Die Marienkirche) – kościół z połowy XV wieku.
  • Grota Marii (niem. Die Mariengrotte) – niewielkie zagłębienie w skalistym zboczu wzgórza kościelnego, zorganizowano w niej kaplice.
  • pozostałości neolitycznej osady Lotzagüetle z ok. 4000 r. p.n.e. (niem. Lotzagüetle).
  • Gampriner Seele – jedyne naturalne jezioro w kraju.
  • Centrum Rozrywki i Sportu Grossabünt (niem. Freizeit und Sportanlage Grossabünt) – kompleks sportowo-rekreacyjny powstały w 2011 roku.

Osoby związane z Gamprin[edytuj | edytuj kod]

  • Tina Weirather – mieszkająca w Gamprin, narciarka alpejska, brązowa medalistka olimpijska, wicemistrzyni świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabellen der Bevölkerungsstatistik.
  2. a b Unser Dorf – Gemeinde Gamprin, www.gamprin.li [dostęp 2020-01-25] (niem.).
  3. Gewässer, Fluss, See, Bach – Fürstentum Liechtenstein, www.liechtenstein.li [dostęp 2020-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-23].
  4. namenNachGemeinden, namenbuch.gmg.biz [dostęp 2020-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-13].