Planken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Planken
Gmina i Miasto
Ilustracja
Kościół w Planken
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Liechtenstein
Region Oberland
Burmistrz Rainer Beck
Powierzchnia 5,3 km²
Populacja (2019)
• liczba ludności

473
• gęstość 89,25 os./km²
Numer kierunkowy 7006
Kod pocztowy 9498
Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Planken – miasto i jedna z jedenastu gmin w Liechtensteinie. Znajduje się w regionie Oberland.


Geografia[edytuj | edytuj kod]

Planken znajduje się na zachodnim stoku szczytu Trzy Siostry. Główna część miasta znajduje się na wysokości 786 m n.p.m. Graniczy z eksklawą Gamprin, z eksklawą Vaduz, z Eschen na północy, z austriacką gminą Frastanz na wschodzie i z Schaan na południu oraz zachodzie. Ponadto gmina posiada cztery eksklawy: Plankner Garselii - hala w dolinie Saminy; Plankner Neugrütt - skalisty las na północ od wioski, oddzielony od niej pasmem 20 m ziemi i otoczony eksklawą Schaan o tej samej nazwie; Pozostałe dwie eksklawy znajdują się w dolinie Renu; Wes - mała łąka w dolinie Renu, otoczone terytorium Schaan, Riet-Ęscher - bagno w dolinie Renu, otoczone terytorium Schaan.

Planken jest najmniejszą gminą Liechtensteinu - zamieszkuje ją zaledwie 473 osoby.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na obecnych ziemiach Planken w trzynastym wieku osiedlił się niemiecki lud Walserów. Pierwsza wzmianka na temat Planken pochodzi z roku 1361. Miasto było dwukrotnie w swojej historii plądrowane - po raz pierwszy w 1499 przez Szwajcarów oraz w 1799 przez Francuzów.

W roku 1868 wieś została połączona drogowo z resztą państwa. W roku 1869 r. nastąpił wielki pożar, po którym mieszkańcy masowo emigrowali z Planken. W roku 1901 liczba mieszkańców wynosiła zaledwie 56 osób. Sytuacja poprawiła się dopiero po reformach rolniczych w drugiej połowie XX wieku.

Osoby związane z Planken[edytuj | edytuj kod]

  • Hannelore Weirather (Hanni Wenzel) - narciarka alpejska, mieszkająca w Planken, zdobywczyni, m.in. dwóch złotych medali olimpijskich, czterech tytułów mistrza świata.
  • Andreas Wenzel - narciarz alpejski urodzony i mieszkający w Planken, dwukrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz zdobywca Pucharu Świata.
  • Tina Weirather - narciarka alpejska pochodząca z Planken, brązowa medalistka olimpijska z 2018 roku, wicemistrzyni świata, wielokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów, córka Hanni Wenzel.