Eschen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eschen
gmina
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Unterland

Powierzchnia

10,38 km²

Populacja (30 czerwca 2022)
• liczba ludności


4573

• gęstość

441 os./km²

Kod pocztowy

9485, 9492

Tablice rejestracyjne

FL

Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Eschen – gmina (Politische Gemeinde) w Liechtensteinie, w regionie Unterland. Do gminy należy jedna eksklawa.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Eschen znajduje się w północnej części kraju i zamieszkiwany jest przez 4573 osoby co plasuje tą gminę na czwartej pozycji w kraju.

Gmina graniczy od wschodu, południa i północy z gminą Gamprin, a także z jej eksklawą Nendler Berg. Na południu Eschen graniczy z gminą Schaan oraz z eksklawą gminy Vaduz - Vaduzer Riet. Na południowym wschodzie gmina graniczy z gminą Planken, a na wschodzie z Mauren, a także z Austrią. Północny skrawek Eschen posiada granicę z Schellenbergiem.

Gmina Eschen posiada również jedną eksklawę Rheinau-Tenscha, która znajduje się nad brzegiem Renu, a co za tym idzie posiada granicę ze Szwajcarią.

Poza Eschen, w gminie znajduje się również wieś Nendeln. W związku z czym gmina nazywana jest czasem gminą Eschen-Nendeln. W Nendeln znajduje się jedna z trzech stacji kolejowych linii ÖBB Feldkirch-Buchs na terenie Liechtensteinu, a co za tym idzie jedną z trzech stacji w całym państwie. W samej wsi według danych z 31 grudnia 2017 roku zamieszkiwało 1441 osób.

Większa część gminy znajduje się na płaskim obszarze w dolinie Renu na średniej wysokości około 453 m n.p.m. Obok Schaan i Ruggell stanowi ważny ośrodek rolnictwa. Tereny wykorzystywane rolniczo stanowią duży obszar gminy. Wschodni skrawek gminy zajmują tereny leśne na zboczu góry Saroja.

Przez gminę przepływa skanalizowany strumyk Esche, uchodzący niegdyś do Renu, a obecnie do równoległego kanału.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o miejscowości Essane pochodzi z dokumentu Churrätisches Reichsgutsurbar, z roku 842/843. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od celtyckiego esca, co oznacza „znajdować się na wodzie”[1].

Herb i flaga[edytuj | edytuj kod]

Herb Eschen stanowi tarcza i naniesiony na nią srebrny gołąb z czerwoną gałązką w dziobie u góry ze srebrny falistym pasem poniżej. Herb nawiązuje do historii parafii w Eschen, która ściśle związana była z klasztorem Pfäfers, którego symbolem był właśnie gołąb z czerwoną gałązką. Flaga Essen składa się z niebieskiego tła i białego falistego pasa pośrodku. Podobnie jak w pozostałych gminach, powszechnie używana jest forma pionowa flagi.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • kościół św. Marcina (St. Martin) - najstarsza parafia w Liechtensteinie. Pierwszy kościół stał tutaj już na przełomie VIII i IX. Stary budynek kościoła, który przeszedł poważne renowacje w latach 1438/1439 i 1640, zniknął, kiedy został zburzony w 1893/1894. Architekci ze Stuttgartu Beytenmiller i Kleber zaprojektowali nowy kościół parafialny, który powstał w latach 1894/1895. Kościół był remontowany w latach 1977–1979.

Osoby[edytuj | edytuj kod]

urodzone w Eschen[edytuj | edytuj kod]

związane z gminą[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geschichte Gemeinde Eschen-Nendeln, www.eschen.li [dostęp 2020-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]