Schaan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schaan
Gmina i Miasto
Ilustracja
Kościół w Schaan
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Oberland

Burmistrz

Daniel Hilti

Powierzchnia

26,8 km²

Populacja (2019)
• liczba ludności


6 039

• gęstość

225,34 os./km²

Numer kierunkowy

7005

Kod pocztowy

9494

Położenie na mapie Lichtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Schaan – miasto i największa pod względem liczby ludności gmina w Liechtensteinie, w regionie Oberland.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze odkrycia archeologiczne na tym terenie dowodzą, że obszar ten był zamieszkiwany przez ludzi już 6000 lat temu.

W 15 r. p.n.e. Rzymianie podbili te tereny i stworzyli na nich prowincję Recja. W I wieku naszej ery powstała wojskowa droga z Mediolanu do Bregencji, która biegła wzdłuż prawego brzegu Renu, co przyczyniło się do budowy pierwszych osiedli na obszarze współczesnego Schaan. Podczas prac ziemnych w 1887 roku, odnaleziono dwa hełmy z okolic I wieku n.e., na których wyryte były imiona dwóch rzymskich legionistów - Publiusza Cavidiusza Feliksa i Numeriusa Pomponiusza. Obecnie znajdują się one w muzeach Bregencji i Zurychu.

Najważniejszym rzymskim budynkiem odkrytym na terenie gminy był fort zbudowany w dolinie, który powstał w celu ochrony przed coraz częstszymi najazdami Germanów, których pozostałości posłużyły do wybudowania Kościoła św. Piotra w Schaan. Baptysterium z V wieku, które znaleziono podczas wykopalisk wewnątrz tego kościoła, sugeruje wczesną chrystianizację tego obszaru.

Schaan składał się z dwóch oddzielnych części: zromanizowani Retowie mieli swoje centrum w St. Peter, podczas gdy ludność alemańska osiedliła się na obszarze Specki.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Schaan to najdalej wysunięta na północ część Oberlandu. Graniczy od południa ze stolicą Vaduz, od wschodu z Planken i Triesenbergiem, a od północy z gminami Eschen i Gamprin. Na zachodzie Ren tworzy naturalną granicę ze Szwajcarią, a na wschodzie znajduje się szczyt Trzy Siostry.

Schaan posiada również cztery eksklawy w innych gminach i dwie enklawy w swojej gminie.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W Schaan znajdują się cztery przedszkola, szkoła podstawowa, szkoła realna i szkoła sportowa.

Osoby związane z Schaan[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]