Vaduz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vaduz
Ilustracja
Widok ogólny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Liechtenstein
Region Oberland
Kod statystyczny 7001
Zarządzający Ewald Ospelt
Powierzchnia 17,3 km²
Wysokość 455 m n.p.m.
Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość

5696[1]
288 os./km²
Nr kierunkowy od (+423) 2
do (+423) 4
Kod pocztowy 9490
Położenie na mapie Liechtensteinu
Mapa konturowa Liechtensteinu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Vaduz”
Ziemia47°08′27,5″N 9°31′16,0″E/47,140972 9,521111
Strona internetowa

Vaduz (IPA: [faˈdʊʦ] lub [faˈduːʦ]) – stolica i drugie co do wielkości miasto Liechtensteinu. Znajduje się w środkowo-zachodniej części kraju, w regionie Oberland, bezpośrednio przy granicy ze Szwajcarią, na prawym brzegu Renu, u podnóża pasma górskiego Drei Schwestern (pol. Trzy siostry) w Alpach Retyckich.

Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i finansowym, a także nominalną siedzibą wielu zagranicznych przedsiębiorstw i spółek. Rozwija się tu drobny przemysł maszynowy, precyzyjny i spożywczy (m.in. winiarski). Vaduz jest siedzibą wszystkich liechtensteińskich urzędów centralnych, m.in. landtagu i rządu; zamek stanowi rezydencję książąt Liechtensteinu. Jest stolicą archidiecezji kościoła rzymskokatolickiego. Stanowi także ważny w skali kraju węzeł drogowy.

Gmina Vaduz oprócz miasta obejmuje pięć niewielkich eksklaw na terenie północnego i wschodniego Liechtensteinu. Według danych z grudnia 2007 r., gminę zamieszkuje 5109 mieszkańców (2. miejsce w kraju, po Schaan). Jej powierzchnia wynosi 17,3 km².

Święta narodowe[edytuj | edytuj kod]

W dniu święta narodowego Liechtensteinu, 15 sierpnia, odbywają się parady i pokazy sztucznych ogni. Turyści mogą również degustować wina pochodzące z książęcych winnic, ale odbywa się to tylko w grupach zorganizowanych, liczących co najmniej 11 osób.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Liechtenstein Tourism (Städtle 37) pomaga znaleźć kwatery osobom, które osobiście zjawią się w biurze oraz dysponuje bogatymi informacjami o kraju. Personel jest stale zajęty przybijaniem stempli pamiątkowych w paszportach turystów (usługa płatna, 3 CHF). Główny urząd pocztowy (Äulestrasse 38) prowadzi sekcję filatelistyczną tuż obok głównego budynku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1150. W 1342 r. stała się ona stolicą hrabstwa Vaduz, będącego od 1712 r. w rękach Liechtensteinów. W 1719 r. hrabstwa Vaduz i Schellenberg zostały połączone w suwerenne (w ramach Rzeszy Niemieckiej) Księstwo Liechtensteinu, które w 1866 r., po wystąpieniu ze Związku Niemieckiego, uzyskało pełną niepodległość. Miasto Vaduz zostało jego stolicą.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze zabytki Vaduz to gotycki zamek z XII w. – rezydencja książąt Liechtensteinu, neogotycka katedra św. Floriana z lat 1868–1873, siedziba rządu z lat 1903–1905 oraz ratusz powstały w latach 30. XX wieku.

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i nie jest otwarty dla turystów, można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych.

Neogotycki kościół św. Floriana (Florinusa z Remüs) został zbudowany w latach 1868–1873 jako kościół parafialny. Po utworzeniu archidiecezji Vaduz awansował do rangi katedry. W świątyni znajduje się arcyksiążęca krypta grobowa.

Inne obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Briefmarkenmuseum (Muzeum Filatelistyczne; Städtle 37) obok centrum informacji turystycznej zajmuje zaledwie jedną salę, eksponując aż 300 serii znaczków emitowanych w Liechtensteinie od 1912 r.
  • Kunstmuseum Liechtenstein naprzeciwko Galerii Sztuki (Städtle 32) oprócz historycznych ekspozycji prezentuje również prace współczesne.
  • Kunstraum (Galeria Sztuki; Städtle 37) specjalizuje się w wystawach czasowych, a Landesmuseum (Muzeum Narodowe; Städtle 43) zaprasza do obejrzenia wystaw poświęconych historii i kulturze ludowej księstwa. Warto również odwiedzić Muzeum Narciarstwa (Bengarten 10).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]