Schellenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schellenberg
Gmina i Miasto
Ilustracja
Dom Biedermanna w Schellenbergu
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Unterland

Burmistrz

Norman Wohlwend

Powierzchnia

3,5 km²

Wysokość

626 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności


1091

• gęstość

311,71 os./km²

Numer kierunkowy

7011

Kod pocztowy

9488

Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Schellenberg (wymowa niemiecka i)– jedna z 11 gmin Liechtensteinu, będąca siedzibą regionu Unterland.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Schellenberg jest najmniejszą pod względem powierzchni gminą w Liechtensteinie - zajmuje zaledwie 3,5 km2. Również liczba ludności miasta nie jest duża, albowiem wynosi tylko 1091 osób, co plasuje gminę na przedostatniej pozycji w kraju.

Schellenberg znajduje się w północnej części kraju. Graniczy z gminami Ruggell, Gamprin, Eschen i Mauren. Ponadto gmina posiada granicę z Austrią.

Miasto jest położone na charakterystycznym wzgórzu, zwanym Eschnerberg. Wzgórze wypiętrza się ponad płaskie tereny doliny Renu, które otaczają miasto. W przeciwieństwie do innych nizinnych gmin Unterlandu, Schellenberg jest w sporej części zalesiony. Poza wzgórzem, Schellenberg obejmuje jeszcze niewielką część jej północnego podnóża, gdzie w większości znajdują się uprawy.

Oprócz miasta, w skład gminy wchodzi także sąsiednia wieś - Hinterschellenberg, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "za Schellenbergiem".

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

Mimo że współcześnie Schellenberg nie jest dużym miastem zamieszkiwanym, to miasto ma duże znaczenie historyczne w regionie.

Neolit[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy odnaleziono ślady jednej z czterech neolitycznych pozostałości na wzgórzu Schellenberg, która została nazwana Borscht. Podczas badań archeologicznych znaleziono m.in. fragmenty ceramiki.

Hrabstwo Schellenberg[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Schellenberg, pochodzi od niemieckiego rodu Schellenbergów, którzy założyli na terenie miasta dwa zamki. Informacje o Schellenbergach na tym terenie pojawiają się około 1200 roku. Jednak Schellenbergowie sprzedają te ziemie hrabiom Werdenberg-Heiligenberg z Bludenz, w 1317 lub 1318 roku. Posiadali oni prawa do tych ziem przez wiele lat. Jednak mimo dawnego odejście rodu Schellenbergów z tych ziem, nazwa pozostała, a herb gminy wywodzi się od herbu rycerskiego owego rodu.

Około 1437 r. baronowie Brandis z Vaduz nabyli całe terytorium Hrabstwa Schellenbegu i włączyli je do hrabstwa Vaduz. W 1510 r., kiedy ród Brandis wygasł, hrabstwa Schellenberg i Vaduz przeszły pod władzę hrabiów z Sulz. Następnie Schellenberg trafił do hrabiów z Hohenems w 1613 r., którzy sprzedali je Janowi Adamowi I z rodu Liechtensteinów, w 1699 roku. Trzynaście lat później w 1712 roku sprzedali oni również hrabstwo Vaduz. Oba te terytoria pod rządami Liechtensteinów zostały połączone. W ten sposób powstało Księstwo Liechtenstein.

Schellenberg jako gmina Liechtensteinu[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XV wieku, w dokumencie z 18 listopada 1493 r., Schellenberg jest wspomniany po raz pierwszy jako dzielnica Schellenberg. Razem z sąsiednią gminą Ruggell, mieszkańcy Schellenbergu korzystali z pastwisk na dnie doliny i lasów obrastających wzgórze. Podział na gminy, obowiązujący do dzisiaj,opracowany ok. 1800 roku. W 1809 r. w Schellenbergu znajdowały się 53 domy i żyło 280 mieszkańców.

Po II wojnie światowej, od lat 50. XX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój Liechtensteinu. Wiązała się z tym również stosunkowo szybka transformacja Schellenbergu z typowo rolniczej wsi do nowoczesnej gminy z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Obecnie większość populacji pracuje poza gminą w przemyśle, handlu i usługach.

Zamki w Schellenbergu[edytuj | edytuj kod]

Górny Zamek (Nowy Zamek) został zbudowany w ok. 1200 roku. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumencie z 10 stycznia 1348 r. Jest większym z dwóch zamków w Schellenbergu.

Dolny Zamek (Stary Zamek) został zbudowany w 1250 roku, ale ostateczny kształt i rozmiar zyskał dopiero po 1350 r. Pierwszy dokument mówiący o tej twierdzy pochodzi z 1317 r.

Najprawdopodobniej oba zamki od XVI wieku nie były zamieszkane i powoli popadały w ruinę. W 1956 roku książę Franciszek Józef II przekazał dużą kwotę pieniędzy lokalnemu towarzystwu historycznemu, które oczyściło zarośnięte ruiny, zbadało je i zachowało.

Pomnik rosyjski w Hinterschellenbergu.

Incydent z 1945 roku[2][edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej, w 1945 roku do Schellenbergu przedarła się grupa pięciuset żołnierzy, współpracującej z nazistami, Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Nie doszło do wymiany ognia, ponieważ byli to dezerterzy. Wydarzenia te upamiętnia pomnik w centrum wsi Hinterschellenberg.

Herb i flaga Schellenbergu[edytuj | edytuj kod]

Herb Schellenbergu opiera się na herbie rodu Schellenbergów. Stanowi go czarna tarcza ze złotym pasem u góry, a także ze złotym murem z blankami u dołu. Flaga miasta składa się z czterech pasów w barwach czarnej i złotej.

Herb rodu Schellenberg.

Ciekawe miejsca[edytuj | edytuj kod]

  • Ruiny Dolnego Zamku w Schellenbergu (niem. Ruine Alt-Schellenberg Burg)
  • Ruiny Górnego Zamku w Schellenbergu (niem. Ruine Neu-Schellenberg Burg)
  • Dom Biedermanna (niem. Biedermann Haus) - oddział Narodowego Muzeum w Vaduz, który znajduje się w XVI-wieczny drewnianym domu.
  • Rosyjski pomnik w Hinterschellenbergu (niem. Russendenkmal) - pomnik upamiętniający wydarzenia z lat 40. XX-wieku.
  • Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w Schellenbergu (niem. Die Unbefleckten Herz Mariä Pfarrkirche) - współczesny kościół w centrum miasta.
  • Kaplica Świętego Grzegorza w Hinterschellenberg (niem. Die St. Gregor Chapelle)
  • Klasztor w Schellenbergu (niem. Die Nonnenkloster-Schellenberg)

Osoby związane z Schellenbergiem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://www.schellenberg.li/files/medienarchiv/Schellenberg-history.pdf
  2. Damien Simonis, Sarah Johnstone, Lorne Jackson, Szwajcaria i Liechtenstein, Pascal, Bielsko-Biała, 1996, s.366, ISBN 83-7304-270-9