Gartow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta (Flecken). Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Gartow
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Dolna Saksonia
Powiat Powiat Lüchow-Dannenberg
Powierzchnia 28,28 km²
Wysokość 17 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

1 373
49 os./km²
Nr kierunkowy 05846
Kod pocztowy 29471
Tablice rejestracyjne DAN
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Gartow
Gartow
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Gartow
Gartow
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Gartow
Gartow
Ziemia 53°01′N 11°27′E/53,016667 11,450000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Gartowmiasto (niem. Flecken) położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüchow-Dannenberg. Jest siedzibą gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Gartow.

Położenie geograficzne[edytuj]

Gartow leży w środkowej części gminy zbiorowej. Od wschodu sąsiaduje ze Schnackenburgiem, od zachodu z gminami Höhbeck i Gorleben oraz obszarem wolnym administracyjnie Gartow na zachodzie i południu. Na północy graniczy na Łabie z Lenzen (Elbe), będącym siedzibą urzędu Lenzen-Elbtalaue w powiecie Prignitz w Brandenburgii, natomiast na południowym wschodzie graniczy z dzielnicą gminy Zehrental - Gollensdorf ze wspólnoty administracyjnej Seehausen (Altmark) w powiecie Stendal w Saksonii-Anhalt. Przez gminę płynie rzeka Seege, mały lewy dopływ Łaby, który w Gartow i w dzielnicy gminy Laasche tworzy jeziora: Gartower See i Laascher See. Na zachodzie znajdują się obszary leśne Gartower Tannen. Ponadto jest wiele małych cieków wodnych oraz rowów melioracyjnych.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład gminy Gartow wchodzą następujące dzielnice: Gartow, Laasche i Nienwalde.

Historia[edytuj]

Gartow było we wczesnym średniowieczu miejscem ścierania się wpływów germańskich sasów franków i słowiańskich drzewian. Po raz pierwszy wzmiankowany był niejaki Conrad von Gartow w 1225, co pozwala przypuszczać, że istniała wtedy miejscowość o nazwie Gartow. Gartow było pod wpływami Marchii Brandenburskiej od samego początku istnienia wpływów niemieckich. Pomiędzy 1360 a 1483 Gartow należało do zakonu maltańskiego a od 1483 do 1694 do dannenberskiego rodu rycerskiego von Bülow. Po 1694 został częścią Księstwa Brunszwiku i Lüneburga aż do 1815, kiedy wraz ze wspomnianym księstwem został włączony do Księstwa Elektorskiego Hanower, które było Królestwem Hanoweru od tego roku a od 1866 pruską prowincją.

Zabytki[edytuj]

Organy w kościele św. Jerzego (St.-Georg-Kirche) zbudowane w 1740 przez Johanna Matthiasa Hagelsteina i utrzymane do tej pory w nienaruszonym stanie dzięki restauracji w 1991 r.

Komunikacja[edytuj]

Jedyną arterią komunikacyjną w Gartow jest droga krajowa B493 z Uelzen do Schnackenburga, dzięki której jest kontakt z Lüchow (Wendland) i Dannenberg (Elbe). Do metropolii hamburskiej można dojechać autostradą A39 (dawna A250), ale żeby ją osiągnąć należy jechać ponad 90 km drogami krajowymi B493, B248 do Dannenberg (Elbe), a potem drogą B216. Z powodu braku mostów na Łabie przedostanie się do sąsiednich Brandenburgii, Saksonii-Anhalt czy Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest utrudnione.

Zobacz też[edytuj]