Hitzacker (Elbe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hitzacker (Elbe)
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Powiat Lüchow-Dannenberg

Powierzchnia

58,44 km²

Wysokość

12 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość


4 956
85 os./km²

Nr kierunkowy

05858, 05861, 05862

Kod pocztowy

29456

Tablice rejestracyjne

DAN

Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa konturowa Dolnej Saksonii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Hitzacker (Elbe)”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Hitzacker (Elbe)”
Ziemia53°08′N 11°03′E/53,133333 11,050000
Strona internetowa
Portal Niemcy

Hitzacker (Elbe)miasto położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Lüchow-Dannenberg. Należy do gminy zbiorowej Elbtalaue.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Hitzacker leży w północnej części powiatu Lüchow-Dannenberg w odległości ok. 45 km na południowy wschód od Lüneburga. Od północy sąsiaduje z gminą Neu Darchau oraz graniczy na rzece Łabie z gminą Amt Neuhaus w powiecie Lüneburg. Od południa sąsiaduje z Dannenberg (Elbe), od zachodu z gminą Göhrde oraz z gminą Nahrendorf z gminy zbiorowej Dahlenburg w powiecie Lüneburg. Na pewnym odcinku terytorium miasta graniczy przez Łabę z położonym na prawym jej brzegu obszarem gminy Amt Neuhaus w powiecie Lüneburg. Miasto leży przy ujściu rzeki Jeetzel do Łaby. Na terenie miasta zasila wody rzeki Jeetzel mały strumień Harlinger Bach tuż przed ujściem Jeetzel do Łaby tworząc małe rozlewisko Hitzacker See.

Podział miasta[edytuj | edytuj kod]

Miasto Hitzacker (Elbe) składa się z wielu dzielnic. Były to przed reformą obszarów gminnych w 1972 samodzielne miejscowości: Bahrendorf, Grabau, Harlingen, Hitzacker, Kähmen, Nienwedel, Pussade, Seerau, Tießau, Tiesmesland, Wietzetze i Wussegel oraz majątki lub osady: Dötzingen, Hagen, Leitstade, Marwedel, Meudelfitz, Meudelfitz Osada, Posade, Sarchem, Schmessau i Schmardau.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hitzacker (Elbe) był po raz pierwszy wzmiankowany w 1162, a dokument założycielski miasta pochodzi z 28 lutego 1258. Jednak dużo wcześniej na tym miejscu osiedlili się słowiańscy Drzewianie a mianowicie już w VIII wieku zbudowali gród na miejscu dzisiejszego starego miasta. W języku drzewiańskim gród nazywał się Ljauci (Lgautztgi). Do roku 1990 przebiegała tu na Łabie granica wewnątrzniemiecka.

Panorama starówki Hitzacker (Elbe) widziana ze wzgórza Weinberg

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • wyspa na rzece Jeetzel z zabytkowym starym miastem z budynkami z muru pruskiego i budynkiem dawnego urzędu celnego z 1589
  • dolmeny koło Pussade
  • rezerwat archeologiczny z epoki brązu Archäologisches Zentrum Hitzacker
  • groby książęce w Marwedel

Osoby urodzone w Hitzacker (Elbe)[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Hitzacker znajduje się na uboczu szlaków komunikacyjnych. Do metropolii hamburskiej można dojechać autostradą A39, ale żeby ją osiągnąć należy jechać 45 km drogą krajową B216. Dużo dalej jest do południowego odcinka autostrady A39. Żeby do niej dotrzeć należy jechać 91 km drogą B248 do Wolfsburga. Na dugą stronę Łaby można się przedostać tu promem osobowym (z możliwością przewiezienia rowerów i motorowerów).

W przeszłości rzeką Jeetzel i dalej Łabą transportowano towary rolne z portu rzecznego w Lüchow do Hamburga. Znajduje się tu jeszcze port rzeczny z dawnych czasów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]