Rock Radio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Rock Radio (2002-2006).
Rock Radio
Państwo  Polska
Język polski
Założono 31 stycznia 2014
Zastąpił Radio Roxy
Właściciel Grupa Radiowa Agory[1]
Format stacji classic rock
Częstotliwości
w miastach
Kraków – 103,8 MHz
Opole – 106,6 MHz
Poznań – 105,4 MHz
Warszawa – 103,7 MHz
Strona internetowa

Rock Radio – sieć stacji radiowych o charakterze muzyczno-kulturalnym. Właścicielem marki jest Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. wchodząca w skład spółki Agora SA. Rozgłośnia prezentuje klasyczną muzykę rockową (format classic rock).

Sieć w obecnym kształcie powstała na bazie Radia Roxy. Emisję programu rozpoczęła 31 stycznia 2014 roku. Wcześniej, w latach 2002–2006, program pod nazwą Rock Radio nadawały trzy lokalne stacje Agory: na Śląsku, w Poznaniu oraz na Mazowszu.

Aktualnie sieć Rock Radia liczy cztery rozgłośnie, działające w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Opolu. Do końca lutego 2016 program dostępny był również w Bydgoszczy, Wrocławiu i aglomeracji śląskiej.

Z Rock Radiem współpracowali m.in. Kuba Wojewódzki i Tymon Tymański.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki marki Rock Radio sięgają listopada 2002 roku. Wówczas nadawanie pod tą nazwą rozpoczęły lokalne rozgłośnie na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Z początkiem 2003 roku dołączyła do nich również stacja pod Warszawą (nadajnik w Nowym Dworze Mazowieckim). Na program sieci składały się m.in. audycje autorskie prowadzone przez Artura Rojka, Piotra Szarłackiego czy Jarosława Giersa. Dyrektorem programowym sieci był Zbigniew Zegler.

 Osobny artykuł: Rock Radio (2002-2006).

Rozwój Rock Radia zahamowała utrata koncesji przez śląską stację sieci (zakończyła ona nadawanie we wrześniu 2003 roku). Dwa lata później, 8 października 2005 roku, Agora uruchomiła nową sieć pod nazwą Roxy FM. Powstała ona na bazie wielkopolskiego Rock Radia, warszawskiego Radia 103,7 Klasyka FM oraz kilku stacji tworzących wcześniej sieć Blue FM.

Początkowo Roxy FM koncentrowało się na muzyce softrockowej i pop-rockowej. Zmiana formatu muzycznego nastąpiła w kwietniu 2009 roku. Od tej pory sieć, już jako Radio Roxy, prezentowała brzmienia alternatywne – nie tylko rockowe, lecz również elektroniczne czy hip-hopowe. Nowym dyrektorem programowym sieci został Mikołaj Lizut. Istotną częścią ramówki były liczne audycje autorskie, prowadzone przez znanych muzyków i dziennikarzy muzycznych.

 Osobny artykuł: Radio Roxy.

Kolejna zmiana koncepcji programowej nastąpiła z początkiem 2014 roku. Od tej pory sieć prezentuje szeroko rozumianą muzykę rockową. Z anteny zniknęły nadawane wcześniej programy autorskie. Zmiana formatu muzycznego związana była z zakończeniem działalności przez ponadregionalne radio Eska Rock i powstałą w ten sposób niszą rynkową[2].

31 stycznia 2014 sieć oficjalnie rozpoczęła działalność pod obecną nazwą – Rock Radio[3].

Przez ponad dwa lata sieć Rock Radia liczyła siedem rozgłośni. W takim kształcie działała do 1 marca 2016 roku, kiedy trzy z jej dotychczasowych stacji (w Bydgoszczy, Wrocławiu i aglomeracji śląskiej) uzupełniły sieć Radia Pogoda. Nadawca uzasadnił zmianę potencjałem dostrzeżonym przez niego w formacie oldies[4]. Na krótko przed ograniczeniem zasięgu Rock Radia rozstała się z nim część prezenterów oraz redaktor naczelny, Mikołaj Lizut.

W grudniu 2016 r. Rock Radio zmodyfikowało swój format. Od tego czasu stacja prezentuje wyłącznie klasyczną muzykę rockową.

Prezenterzy Rock Radia[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koncesje na rozpowszechnianie programów radiowych drogą naziemną (pol.). KRRiTV. [dostęp 2011-10-17].
  2. Roxy jako Rock Radio zaprasza „sieroty” po Esce Rock (pol.). WirtualneMedia.pl. [dostęp 2014-01-31].
  3. Rock Radio rusza 31 stycznia (pol.). Malopolskie-Media.info. [dostęp 2014-01-31].
  4. Radio Pogoda już nadaje w Bydgoszczy, Wrocławiu i na Śląsku (pol.). WirtualneMedia.pl. [dostęp 2016-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]