Przejdź do zawartości

Geneza planety małp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Geneza planety małp
Rise of the Planet of the Apes
ilustracja
Gatunek

science fiction
akcja
przygodowy

Rok produkcji

2011

Data premiery

5 sierpnia 2011

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

105 minut

Reżyseria

Rupert Wyatt

Scenariusz

Amanda Silver
Rick Jaffa

Główne role

James Franco
Freida Pinto
John Lithgow
Brian Cox
Tom Felton
Andy Serkis

Muzyka

Patrick Doyle

Zdjęcia

Andrew Lesnie

Montaż

Conrad Buff
Mark Goldblatt

Produkcja

Peter Chernin
Rick Jaffa
Amanda Silver
Dylan Clark

Wytwórnia

Chernin Entertainment
20th Century Fox Studios

Dystrybucja

20th Century Fox Distribution

Budżet

93 miliony USD

Kontynuacja

Ewolucja planety małp (2014)

Nagrody
Saturn (najlepszy film SF)
Strona internetowa

Geneza planety małp (ang. Rise of the Planet of the Apes) – amerykański film science fiction z 2011 roku w reżyserii Ruperta Wyatta ze scenariuszem Amandy Silver i Ricka Jaffy wyprodukowany przez 20th Century Fox. W głównych rolach wystąpili James Franco jako Will Rodman, Freida Pinto jako Caroline oraz Andy Serkis w roli szympansa Cezara. Film jest rebootem serii Planeta Małp zapoczątkowanej w 1968 roku.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

San Francisco zostaje wynaleziony lek na chorobę Alzheimera, który powoduje regenerację uszkodzonych tkanek mózgu, co w rezultacie powoduje możliwość usunięcia wszelkich chorób oraz wad umysłowych spowodowanych tą chorobą. Kiedy naukowcy testują lek na zwierzętach, pewna szympansica w ciąży, która została poddana terapii tym lekiem, rodzi szympansiątko, na które „przenoszą się” efekty tego leku. Chemik Will Rodman (James Franco) postanawia „adoptować” młodego szympansa, by móc lepiej zbadać efekty doświadczeń naukowców. Szympans (Andy Serkis) otrzymuje imię Cezar. Od początku wykazuje on niezwykłą inteligencję, potrafi czytać, posługiwać się sztućcami i mówić w języku migowym, choć nadal posiada typowe dla małp cechy (wygląd, zachowanie). Po kilku latach Cezar atakuje człowieka, by ochronić swojego opiekuna przed napastnikiem. Zdarzenie to staje się powodem przeniesienia go do ośrodka dla zwierząt, gdzie trzymane są inne małpy. Cezar jest tam źle traktowany zarówno przez jednego z dozorców, jak i inne małpy. Z czasem wykorzystując swoją niezwykłą inteligencję Cezar pozyskuje do współpracy wielkiego goryla górskiego i zdobywa posłuch wśród towarzyszy. Nauczywszy się otwierać klatki wydostaje się z ośrodka, wraca do mieszkania Willa i wykrada dawki leku, które ten stosował na swoim chorym ojcu. Wykorzystując opieszałość i znikome zainteresowanie strażników z ośrodka podaje środek innym szympansom. W krótkim czasie u wszystkich małp skokowo rośnie poziom inteligencji. Małpy uciekają z budynku, uwalniają małpy z zoo i zaczynają siać zniszczenie w mieście. Do szympansów pod wodzą Cezara dołączają setki, a później tysiące małp. W ten sposób rozpoczyna się walka szympansów o dominację nad ludźmi.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył 21 nagród, w tym Nagrodę Saturn (2012) w kategoriach: najlepszy film science fiction; najlepsze efekty specjalne; najlepszy aktor drugoplanowy (Andy Serkis), ponadto był nominowany do Oscara za najlepsze efekty specjalne[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Geneza planety małp (2011) Awards. IMDb. [dostęp 2021-11-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]