Georgi Markow (dysydent)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Georgi Markow (ur. 1 marca 1929, Sofia - zm. 11 września 1978, Londyn) – dysydent bułgarski, zamordowany przez bułgarski wywiad.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był dramaturgiem i powieściopisarzem bułgarskim. W 1969 zbiegł na zachód z państwa totalitarnego Todora Żiwkowa. Pracował w Londynie w serwisie światowym BBC dla Radia Wolna Europa i Deutsche Welle. Był nieprzejednanym krytykiem komunizmu, wyjawiał tajniki życia społecznego w komunistycznej Bułgarii. Reżim komunistyczny postanowił go zabić, korzystając z pomocy KGB.

Zamach[edytuj | edytuj kod]

KGB i bułgarski KDS (bułg. КДС, Комитет за държавна сигурност - Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Bułgarskiej Republiki Ludowej) dokonały dwóch nieudanych zamachów na jego życie.
Trzecią udaną próbę podjęto 7 września 1978 na przystanku autobusowym, niedaleko mostu Waterloo w Londynie. Czekającego na przystanku Markowa zaczepił mówiący z obcym akcentem nieznajomy, lekko go trącając parasolką (a w rzeczywistości specjalnie skonstruowanym tzw. bułgarskim parasolem). Markow poczuł się źle i udał się do lekarza. Później skojarzył to potrącenie z bólem łydki, na której był ślad po ukłuciu.

Mechanizm w parasolce, która zabiła Georgija Markowa

Markow zmarł po trzech dniach. Dopiero w czasie obdukcji w prosektorium znaleziono w miejscu ukłucia platynową kulkę 1,5 mm, wbitą w jego łydkę, zawierającą śmiertelną dawkę rycyny. Oleg Gordijewski potwierdził, że morderstwo zaplanowało i wykonało KGB.

Bułgarskie służby bezpieczeństwa dokonywały morderstw politycznych za granicą na długo przed zabójstwem Markowa - sformowana w tym celu grupa Service 7 działała od połowy lat 60. XX wieku[1].

Przypisy

  1. ALEXENIA DIMITROVA: Bulgaria's 'murder bureau' targetted emigre dissidents. novinite.com, 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]