Getafe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Getafe
Getafe
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Madryt
Prowincja Madryt (wspólnota autonomiczna)
Gmina Getafe
Alkad Pedro Castro Vázquez (PSOE)
Powierzchnia 78,74 km²
Wysokość 623 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

164 043
2088 os./km²
Kod pocztowy 28901-28909
Położenie na mapie wspólnoty autonomicznej Madrytu
Mapa konturowa wspólnoty autonomicznej Madrytu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Getafe”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Getafe”
Ziemia40°18′N 3°43′W/40,300000 -3,716667
Strona internetowa
Portal Hiszpania

Getafe (wym. /xeˈtafe/) – jest jednym z okręgów miejskich na południu prowincji Madryt. Jest jednym z najbardziej zaludnionych i uprzemysłowionych miast w strefie metropolitalnej stolicy. Na znaczenie Getafe ma także wpływ obecność wojskowej bazy lotniczej, jednej z najstarszych w Hiszpanii, jak również w Cerro de los Ángeles, uważany za centrum geograficzne Półwyspu Iberyjskiego oraz Uniwersytet Karola III (Universidad Carlos III), którego rektorat znajduje się w mieście.

Niewielka odległość od Madrytu i rozwój przemysłu przez cały XX wiek, zwiększyły liczbę ludności do 150.000, zamieniając Getafe w miasto-sypialnię. Wzrost liczby ludności zmusił do budowy wielu dróg, zwiększył rynek usług publicznych i spowodował budowę wielu nowych osiedli.

Miasto znajduje się 13 km na południe od centrum Madrytu, w południowej części strefy metropolitalnej Madrytu, stanowi część płaskiego obszaru Mesety centralnej i doliny rzeki Manzanares.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

W Średniowieczu na terenie obecnego Getafe znajdowało się kilka wiosek, jedną z najważniejszych była Alarnes, usytuowana niedaleko obecnego centrum miasta. W 1326 mieszkańcy złączyli je tworząc wieś wzdłuż drogi królewskiej łączącej Toledo z Madrytem. Nową miejscowość nazwali Xatafi. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa Hatta, który znaczy „coś długiego”. Stąd można wydedukować, że Xatafi odnosiło się do głównej ulicy przechodzącej przez środek wsi, niebędącej niczym innym jak drogą królewską. Dlatego Xetafe znaczy “długa ulica”. Od tego czasu nazwa ewoluowała, przechodząc przez Xetafi, Jetafee, Jetaphe, Jetafe, dochodząc w końcu do obecnego Getafe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historię Getafe można podzielić na trzy dokładnie oddzielone okresy. Pierwszy, ciągnący się od prehistorii, aż do roku 1326, różne cywilizacje i wioski zajmowały teren obecnego miasta, mimo że Getafe nie istniało jeszcze jako wieś. W drugim, który zaczyna się w XIV wieku i kończy w XX, Getafe było powoli rozwijającą się wsią. Trzeci, który zaczyna się w XX wieku, Getafe z rolniczej wsi stało się dużym przemysłowym miastem ze znacznym przyrostem działalności zarówno przemysłowej jak i handlowej, liczby ludności, przestrzeni miejskiej.

Miasta partnertskie[edytuj | edytuj kod]