Gołąbek błękitny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gołąbek błękitny
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

gołąbkowce

Rodzina

gołąbkowate

Rodzaj

gołąbek

Gatunek

gołąbek błękitny

Nazwa systematyczna
Russula caerulea Fr.
Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 353 (1838) [1836-1838]
Zasięg
Mapa zasięgu
Zasięg w Europie

Gołąbek błękitny (Russula caerulea Fr.) – gatunek grzybów należący do rodziny gołąbkowatych (Russulaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Russula, Russulaceae, Russulales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1801 r. Elias Fries i nadana przez niego nazwa naukowa jest aktualna[1]. Synonimy:

  • Agaricus caeruleus Pers. 1801
  • Russula amara Kučera 1927
  • Russula caerulea var. umbonata Gillet 1892
  • Russula umbonata Gillet 1898
  • Russulina caerulea (Fr.) F. Kauffman 1909[2].

Polską nazwę podała Alina Skirgiełło w 1991 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 3–12 cm, dość mięsisty, początkowo prawie stożkowy, potem płaski z dość ostrym garbkiem, na koniec wklęsły z dużym, tępym i niskim garbkiem. Brzeg początkowo podwinięty i gładki, potem prosty, czasami nieco prążkowany. Powierzchnia u młodych okazów prawie czarna, potem fioletowa, winna lub ciemnofioletowa, czasem także brązowofioletowa, często z miedzianymi przebarwieniami na brzegu, ale rzadko (przy bardzo wilgotnej pogodzie) całkiem blada. Środek bordowy, rdzawowinny, średnio czekoladowy lub o barwie pomiędzy głęboką czerwienią koryncką a czerwienią indyjską. Skórka początkowo przyrośnięta, z wyjątkiem brzegu, później czasami dająca się oddzielić na 1/3 do 1/2 średnicy kapelusza, pod lupą gładka lub drobno chropowata, błyszcząca i naga, rzadko lekko oprószona na brzegu[4].

Blaszki

Gęste lub średnio gęste, cienkie, gdzieniegdzie rozwidlone lub z pojedynczymi blaszeczkami, początkowo o barwie od białej do kości słoniowej, potem cytrynowokremowe i na koniec jasnoochrowe. Krawędzie całe, tej samej barwy[4].

Trzon

Wysokość 4–10 cm, grubość 1–2 cm, mięsisty, mocny, długi i smukły, zwężony ku górze i maczugowaty u nasady, która osiąga średnicę 2,5 cm, a tam, początkowo pełny, potem gąbczasty i zwykle robaczywy. Powierzchnia początkowo biała, potem brudnobrązowawa lub brudnoszara, drobno pomarszczona, dość wyraźnie przerywana, w stanie świeżym górą omączona, w innych miejscach dość błyszcząca[4].

Miąższ

Dość zwarty, ale nie twardy, początkowo biały, później lekko szarzejący lub brązowiejący, pod skórką fioletowawy. Ma owocowy zapach i lekko kwaśny, łagodny smak, ale skórka ma smak rumiankowy, który nasila się podczas gotowania[4].

Wysyp zarodników

Jasnożółty[5].

Reakcje barwne

Sulfowanilina nadaje powierzchni łodygi przelotny, porzeczkowy odcień, z gwajakolem reakcja słaba i powolna[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 35–55 x (8)–10–13–(14) µm, prawie bezbarwne, w sulfowanilinie jedynie bladoróżowe. Bazydiospory 8–9,25 × 6,7–8 µm, odwrotnie jajowate, pokryte kolcami połączonymi ciągłymi lub przerywanymi grzbietami. Kolce 1-1,25 µm, często niecałkowicie amyloidalne, wyrostek wnęki haczykowaty, wydatny i stosunkowo długi (2 × 1,25–1,75 µm), hilum 3–3,75 µm, dość wyraźnie amyloidalne. Cystydy cylindryczne, 60–115 × 8–13 µm, tępe, ostrołukowe lub ostro zakończone[4].

Skórka gruba i zwarta, zbudowana ze strzępek wypełnionych winnoczerwonym pigmentem, który początkowo jest płynny, następnie kondensuje w zestalone ciałka. Pod warstwą epikutisu szerokie strzępki (6–18 µm) lub z ampułkowatymi nabrzmieniami, czasami przekształcone w sferocyty z wakuolami[4].

Gatunki podobne

Jest wiele gołąbków o podobnej barwie. Cechą, po której najłatwiej jest odróżnić gołąbka błękitnego jest jego charakterystyczny garbek utrzymujący się przez cały okres rozwoju owocnika[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej stanowisk podano w Europie i jest w niej szeroko rozprzestrzeniony. Poza Europą znane są nieliczne miejsca jego występowania w Ameryce Północnej, Azji i w Republice Południowej Afryki[6]. W Europie Zachodniej jest częsty[4]. W Polsce Władysław Wojewoda w 2003 r. przytoczył 2 stanowiska[3], w późniejszych latach podano następne (jako Russula coerulea)[7]. Na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status gatunku rzadkiego – potencjalnie zagrożonego z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[8]. Najbardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[9]. Według A. Skirgiełło w Polsce nie jest rzadki, lecz prawdopodobnie mylony z innymi, podobnymi gatunkami grzybów[5].

Naziemny grzyb mykoryzowy występujący w lasach iglastych i mieszanych pod sosnami[3].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Nie jest grzybem trującym, ale przez grzybiarzy nie jest zbierany[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-02-13] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2024-02-13] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 615, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g h H. Romagnesi, Les Russules d’Europe et d’Afrique du Nord, Mycobank, 1967, s. 1–998 [dostęp 2024-02-08] (ang.).
  5. a b c d Alina Skirgiełło, Gołąbek (Russula). Grzyby (Mycota). Podstawczaki (Basidiomycetes), gołąbkowce (Russulales), gołąbkowate (Russulaceae), Warszawa-Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1998, s. 155, ISBN 83-01-09137-1.
  6. Występowanie Russula caerulea na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-02-08] (ang.).
  7. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2024-02-13] (pol.).
  8. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, s. 69, ISBN 83-89648-38-5.
  9. Aktualne stanowiska Russula caerulea w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2024-02-13] (pol.).