Gołcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gołcza
Urząd Gminy w Gołczy
Urząd Gminy w Gołczy
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat miechowski
Gmina Gołcza
Sołectwo Gołcza
Liczba ludności (2006) 484
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-075
Tablice rejestracyjne KMI
SIMC 0319279
Położenie na mapie gminy Gołcza
Mapa lokalizacyjna gminy Gołcza
Gołcza
Gołcza
Położenie na mapie powiatu miechowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu miechowskiego
Gołcza
Gołcza
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Gołcza
Gołcza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gołcza
Gołcza
Ziemia50°20′13″N 19°55′39″E/50,336944 19,927500

Gołcza – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza.

Do 1954 roku siedziba gminy Rzerzuśnia. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego. Integralna część miejscowości: Podkrępie[1].

Przez Gołczę płynie rzeka Gołczanka, która jest prawym dopływem rzeki Szreniawa. Na rzece Gołczance znajduje się starorzecze, w okolicy szkoły w Gołczy.

Historia Gołczy[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze źródło historyczne wspomina o Gołczy w 1325 – wtedy istniała w tej miejscowości parafia, a jej plebanem był niejaki Jakub. Inne wzmianki notują wieś pod rozmaitymi nazwami np.: De Golecz (1398), De Golcz (1425), Golcza (1470–1480). Osada była własnością szlachecką – najpierw Jana Niemierzy z Gołczy herbu Mądrostki i Stanisława Gołeckiego, a później krewnych[2]. Miejscowe probostwo stanowiło uposażenie kapituły św. Floriana w Krakowie. W 1779 wieś będąca w zastawie przeszła na fundusz Akademii Krakowskiej[2]. Tu urodził się Jan Nepomucen Kossakowski (1755–1808), późniejszy biskup inflancki i wileński, członek Komisji Edukacji Narodowej.

Gołcza po trzecim rozbiorze Polski znalazła się w zaborze austriackim w tzw. Galicji Zachodniej. W 1809 Galicja Zachodnia została przyłączona do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 po kongresie wiedeńskim Gołcza znalazła się pod zaborem rosyjskim. W 1905 roku rząd carski prowadził w Gołczy czterooddziałową szkołę podstawową o celach rusyfikacyjnych. Języka polskiego uczono tylko dwie godziny tygodniowo i tylko w soboty. W tej sytuacji Andrzej Duda założył tajną szkołę polską, w której uczył języka polskiego, rachunków i geografii. Dzięki tej niepozornej szkółce kilku mieszkańcom udało się skończyć studia wyższe.

Po odzyskaniu niepodległości szybko rozwija się życie kulturalne. Powstają polskie szkoły, ochotnicza straż pożarna, domy ludowe. Po II wojnie światowej następuje szybki rozwój gminy. Odbudowano domy, drogi, zelektryfikowano miejscowości.

Obecnie wszystkie wioski posiadają sieć wodociągową, większość posiada sieć gazową i telekomunikacyjną, niektóre posiadają stałe łącza internetowe. Ukończono budowę sieci kanalizacyjnej w Rzeżuśni i w części Gołczy, obecnie trwają prace przygotowawcze do podłączenia kolejnych miejscowości.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Walaszczyk: Informator Turystyczny Powiatu Miechowskiego. Kraków: Wydawnictwo Artystyczno Graficzne, 1972.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

GOŁCZA, Wniebowzięcia NMP, Oficjalna Strona Diecezji Kieleckiej