Gródczanki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gródczanki
Fragment wsi
Fragment wsi
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat raciborski
Gmina Pietrowice Wielkie
Liczba ludności (2008) 185
Strefa numeracyjna (+48) 32
Tablice rejestracyjne SRC
SIMC 0218845
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Gródczanki
Gródczanki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gródczanki
Gródczanki
Ziemia50°04′03″N 18°03′11″E/50,067500 18,053056

Gródczanki (cz. Račanki, niem. Ratsch[1]) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Pietrowice Wielkie, na granicy polsko-czeskiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod polską nazwą Raczanki oraz niemiecką nazwą Ratsch[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pisemne wzmianki znaleźć można w dokumencie z 1377, kiedy to podzielono księstwo raciborsko-opawskie pomiędzy synów Mikołaja II, w czeskojęzycznej postaci Hradczany[3]. Historycznie miejscowość leży na tzw. polskich Morawach, czyli na obszarze dawnej diecezji ołomunieckiej a jej mieszkańców posługujących się dawniej gwarami laskimi nazywano Morawcami, przy czym na początku XX wieku była to już miejscowość w większości niemieckojęzyczna, w wysuniętym tutaj od strony Kietrza cyplu zwartego osadnictwa niemieckiego[1]. Po I wojnie światowej została niemiecką miejscowością graniczną po tym, jak położony na południu tzw. kraik hulczyński przyłączono do Czechosłowacji. W granicach Polski od końca II wojny światowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mariusz Kowalski. Morawianie (Morawcy) w Polsce. „Studia z Geografii Politycznej i Historycznej”, s. 115-131, 2016. 
  2. Knie 1830 ↓, s. 616.
  3. Sołectwo Gródczanki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen.... Breslau: Barth und Comp., 1830.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]