Granat RG-42

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RG-42
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  ZSRR
Przeznaczenie granat zaczepny
Dane techniczne
Masa 400 g (uzbrojony)[1]
Materiał wybuchowy 120 g[1]
Typ zapalnika UZRGM
Opóźnienie 3,2 – 4 s[1]
Zasięg rzutu 30 – 40 m[1]
Promień rażenia 15 – 20 m[1]
Użytkownicy
Armia Radziecka, armie państw Układu Warszawskiego, w tym Polska

RG-42 granat ręczny odłamkowy (zaczepny) konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej[1].

Był on w uzbrojeniu armii radzieckiej w czasie wojny i w okresie powojennym. Po wojnie znalazł szerokie zastosowanie w armiach Układu Warszawskiego, a także krajach „trzeciego świata”. Od 1948 roku był produkowany także w Polsce[2]. Obecnie nie jest już produkowany i jest wycofywany z uzbrojenia[3].

Granat składa się z korpusu w kształcie cylindra, ładunku kruszącego i zapalnika czasowego UZRGM (Uniwersalny Zapalnik Ręcznych Granatów – Modernizowany)[1]. W korpusie granatu umieszczono 3 warstwową naciętą taśmę odłamkową[1]. Zapalnik jest uzbrajany w chwili rzutu i powoduje wybuch po 3,2-4 sek[1].

Podczas wyciągania zawleczki iglica nie zostaje zwolniona, gdyż położenie dźwigni spustowej nie ulega zmianie i widełki dźwigni spustowej nadal mieszczą się w rowku pierścieniowym na iglicy, utrzymując ją w górnym położeniu (dźwignię w położeniu wyjściowym przytrzymują palce ręki wykonującej rzut). W momencie rzutu dźwignia spustowa zostaje zwolniona od nacisku palców, i tym samym zwalniana jest iglica. Iglica pod wpływem działania sprężyny uderza grotem w spłonkę zapalającą i powoduje jej działanie. Płomień spłonki zapala opóźniacz i po 3,2 – 4 sek. dochodzi do spłonki pobudzającej. Działanie spłonki pobudzającej wywołuje wybuch ładunku kruszącego, co powoduje rozerwanie się granatu na drobne odłamki rozlatujące się na wszystkie strony.

Szkolny granat RG 42

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Andrzej Ciepliński; Ryszard Woźniak Encyklopedia współczesnej broni palnej s. 192.
  2. Bogusław Perzyk. Ręczne granaty odłamkowe w Wojsku Polskim w latach 1945-1955 (cz.I). „Poligon”. 5/2009, s. 68-69.
  3. "W końcowej fazie poligonowego szkolenia zintegrowanego terytorialsi wykonywali rzut bojowym granatem zaczepnym RG-42."
    Bogusław Politowski. Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie // "Polska Zbrojna" (05.08.2019)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994. ISBN 83-86028-01-7.