Granat RG-42

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RG-42
RG-42 grenade Navy.jpg
Dane podstawowe
Państwo  ZSRR
Przeznaczenie granat zaczepny
Dane techniczne
Masa 400 g (uzbrojony)[1]
Materiał wybuchowy 120 g[1]
Typ zapalnika UZRGM
Opóźnienie 3,2 – 4 s[1]
Zasięg rzutu 30 – 40 m[1]
Promień rażenia 15 – 20 m[1]
Użytkownicy
Armia Radziecka, armie państw Układu Warszawskiego

RG-42 granat ręczny odłamkowy (zaczepny) konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej[1].

Był on w uzbrojeniu armii radzieckiej w czasie wojny i w okresie powojennym. Po wojnie znalazł szerokie zastosowanie w armiach Układu Warszawskiego, a także krajach "trzeciego świata". Obecnie nie jest już produkowany i jest wycofywany z uzbrojenia.

Granat składa się z korpusu w kształcie cylindra, ładunku kruszącego i zapalnika czasowego UZRGM (Uniwersalny Zapalnik Ręcznych Granatów – Modernizowany)[1]. W korpusie granatu umieszczono naciętą taśmę odłamkową[1]. Zapalnik jest uzbrajany w chwili rzutu i powoduje wybuch po 3,2-4 sek[1].

Podczas wyciągania zawleczki iglica nie zostaje zwolniona, gdyż położenie dźwigni spustowej nie ulega zmianie i widełki dźwigni spustowej nadal mieszczą się w rowku pierścieniowym na iglicy, utrzymując ją w górnym położeniu (dźwignię w położeniu wyjściowym przytrzymują palce ręki wykonującej rzut). W momencie rzutu dźwignia spustowa zostaje zwolniona od nacisku palców, i tym samym zwalniana jest iglica. Iglica pod wpływem działania sprężyny uderza grotem w spłonkę zapalającą i powoduje jej działanie . Płomień spłonki zapala opóźniacz i po 3.2 – 4 sek. dochodzi do spłonki pobudzającej . Działanie spłonki pobudzającej wywołuje wybuch ładunku kruszącego, co powoduje rozerwanie się granatu na drobne odłamki rozlatujące się na wszystkie strony.

Wykopek granatu RG 42

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Andrzej Ciepliński; Ryszard Woźniak Encyklopedia współczesnej broni palnej s. 192

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994. ISBN 83-86028-01-7.