Grand Prix Las Vegas Formuły 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grand Prix Las Vegas
Mapa toru
Stany Zjednoczone Caesars Palace
Pełna nazwa II Caesar's Palace Grand Prix (1982)
Lokalizacja Las Vegas, Stany Zjednoczone
Szczegóły
Organizowany 2 (1981-1982)
Długość okrążenia 3,65 km
Liczba okrążeń 75
Dystans 273,75 km
Ostatnie wyniki (sezon 1982)
Pole position Alain Prost
(1:16.356, Renault)
Podium Michele Alboreto
(1h41:56.888, Tyrrell)
John Watson
(+0:27.292, McLaren)
Eddie Cheever
(+0:56.450, Ligier)
Najszybsze okrążenie Michele Alboreto
(1:19.639, Tyrrell)

Grand Prix Las Vegas – dawny wyścig organizowany w ramach Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonach 1981 i 1982. Tor tworzył parking hotelu Caesars Palace.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy z kalendarza usunięto tor Watkins Glen, Formuła 1 kontynuowała swoją ekspansję na wschodzie Stanów Zjednoczonych poprzez utworzenie wyścigu w Las Vegas. Nowy wyścig kończył sezon 1981, podczas gdy rozpoczynał go wyścig w Long Beach (Grand Prix Stanów Zjednoczonych). Grand Prix nie było popularne wśród kierowców, głównie z powodu panujących na pustyni upałów. Tor tworzył parking hotelu Caesar's Palace i jak na tymczasowy obiekt był bardzo dobrze przygotowany. Był wystarczająco szeroki aby umożliwić wyprzedzanie, posiadał pobocza i gładką powierzchnię. Jednak z powodu poruszania się po torze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara był on bardzo obciążający dla karków kierowców. Po wyścigu, w którym Nelson Piquet zajął piąte miejsce dające mu jego pierwszy tytuł mistrza świata, musiał dochodzić do siebie przez 15 minut z powodu wycieńczenia. W sezonie 1982 wyścig wygrał Michele Alboreto, startujący dla zespołu Tyrrell. Było to ostatnie Grand Prix Formuły 1 w tym miejscu, ponieważ wyścig nie cieszył się zainteresowaniem potencjalnych widzów.

W 2005 roku pojawiły się plotki o powrocie wyścigu do kalendarza Formuły 1. Głównym powodem były wydarzenia podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2005. Do organizacji nowych wyścigów jest jednak wielu chętnych i Las Vegas nie należy do faworytów. Dodatkowo w mieście organizowany jest wyścig serii Champ Car.

Zwycięzcy Grand Prix Las Vegas[edytuj | edytuj kod]

Sezon Kierowca Konstruktor Tor
1981 Australia Alan Jones Williams-Ford Caesars Palace Wyniki
1982 Włochy Michele Alboreto Tyrrell-Ford Caesars Palace Wyniki
Sezon Kierowca Konstruktor Tor

Liczba zwycięstw (kierowcy):

Liczba zwycięstw (producenci podwozi):

Liczba zwycięstw (producenci silników):

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]