Gyeonggi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prowincja Gyeonggi
prowincja
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Korea Południowa

Stolica

Suwon

Powierzchnia

10 867 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności


8 937 752

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miast

27

Liczba powiatów

4

Położenie na mapie Korei Południowej
Położenie na mapie
Strona internetowa

Gyeonggi (kor. 경기도) – najbardziej zaludniona prowincja Korei Południowej. Stolicą prowincji jest Suwon. Stolica Republiki Korei Seul znajduje się wewnątrz prowincji, ale jest oddzielnie administrowanym miastem specjalnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gyeonggi było jedną z ośmiu prowincji Korei w czasie panowania dynastii Joseon. Ustanowiono ją w 1413 roku. Nazwa oznacza obszar o promieniu 500-li (200 km) (gi; 기; 畿) wokół stolicy (gyeong; 경; 京) Hanseong (dzisiaj Seul). Hanseong był stolicą kraju i prowincji Gyeonggi.

W roku 1895, prowincja została zastąpiona dystryktami: Hanseong (Hanseong-bu; kor. 한성부; hancha: 漢城府) wokół Seulu, Gaeseong (Gaeseong-bu; kor. 개성부; hancha: 開城府) wokół Gaeseong, oraz Inczon (Incheon-bu; kor. 인천부; hancha: 仁川府) wokół Inczon i Suwon, obszary na zachodzie i południu zostały włączone do dystryktów: Chuncheon (Chuncheon-bu; kor. 춘천부; hancha: 春川府), Chungju (Chungju-bu; kor. 충주부; hancha: 忠州府) lub Kongju (Kongju-bu; kor. 공주부; hancha: 公州府). W roku 1896 przywrócono podział na prowincje w granicach sprzed 1895, stolicę przeniesiono do Suwon.

Po zakończeniu wojny koreańskiej w 1945 roku, prowincja została podzielona na amerykańską i radziecką strefę okupacyjną. Granicę ustalono na równoleżniku 38. Południową część prowincji Hwanghae także podzielono wzdłuż tego równoleżnika i przyłączono ją do południowej części prowincji Gyeonggi.

W 1946 roku, Seul został ogłoszony miastem specjalnym, administrowanym niezależnie od prowincji. W tym samym roku północna część prowincji Gyeonggi kontrolowana przez Rosjan przyłączona została do prowincji Gangwon. W 1948 Gyeonggi zostało częścią nowo powstałego, niezależnego państwa, Korei Południowej.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Prowincja Gyeonggi położona jest na północnym zachodzie Republiki Korei. Od wschodu graniczy z Gangwon, od południa z Chungcheong Północnym oraz Południowym, od zachodu z Inczon i Morzem Żółtym. Od strony północnej graniczy z Obszarem Przemysłowym Kaesŏng i prowincją Hwanghae Północne w Korei Północnej.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Prowincja Gyeonggi podzielona jest na 28 miast (kor. si) oraz 3 powiaty (kor. gun).

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Powiaty[edytuj | edytuj kod]

Klasztory buddyjskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]