Daegu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metropolia Daegu
대구광역시
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Korea Południowa

Powierzchnia

885,62 km²

Populacja (2014)
• liczba ludności
• gęstość


2 492 994
2800 os./km²

Podział miasta

1 powiat (gun)
7 dzielnic (gu)

Plan
Położenie na mapie Korei Południowej
Mapa konturowa Korei Południowej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Metropolia Daegu”
Ziemia35°52′N 128°35′E/35,866667 128,583333

Daegu ((kor. 대구광역시, Metropolia Daegu), w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy: Taegu, Tegu lub Daegu) – położone nad rzeką Geumho czwarte co do wielkości miasto w Korei Południowej należące do miast metropolii oraz stolica prowincji Gyeongsang Północny. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Daegu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Daegu było stolicą prowincji Gyeongsang od 1392 do 1896 roku, obecnie zaś (po zmianie granic administracyjnych prowincji w 1986) jest stolicą prowincji Gyeongsang Północny. W 1995 roku miasto uzyskało status metropolii (Gwangyeoksi).

Daegu jest największym miastem w prowincji Gyeongsang Północny. Podczas panowania dynastii Joseon miasto było administracyjną, ekonomiczną i kulturalną stolicą całego regionu Gyeongsang. W dużej mierze tę rolę spełnia teraz miasto Busan, drugie co do wielkości miasto Korei Południowej.

Podczas wojny koreańskiej miasto znajdowało się w tzw. worku pusańskim, najcięższe bitwy toczyły się wzdłuż rzeki Naktong-gang. Po wojnie zanotowano gwałtowny wzrost liczby ludności.

18 lutego 2003 roku chory psychicznie mężczyzna podpalił pociąg na stacji metra Jungang-no. Spowodowało to śmierć 198 osób i było największą tragedią w Korei Południowej od czasu katastrofy budowlanej domu handlowego Sampoong w Seulu.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Widok na Daegu

Daegu dzieli się na: 7 okręgów miejskich (gu) i 1 powiat (gun)

Nazwa Hangul Hancha
Buk-gu 북구 北區
Dalseo-gu 달서구 達西區
Dong-gu 동구 東區
Jung-gu 중구 中區
Nam-gu 남구 南區
Seo-gu 서구 西區
Suseong-gu 수성구 壽城區
Dalseong-gun 달성군 達城郡

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Przemysł bawełniany, jedwabniczy, maszynowy, spożywczy (tytoniowy, łuszczarnie ryżu, młyny), chemiczny, papierniczy, skórzany, motoryzacyjny. Węzeł kolejowy (stacje Dongdaegu i Daegu) i drogowy. Autostrada z Pusanu i Seulu. Nieopodal lotnisko i wydobycie rud miedzi.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Panorama Daegu, widok z góry Aspan

Najbardziej popularnymi parkami są góra Aspan, ze szlakami, świątyniami buddyjskimi, muzeum Wojny Koreańskiej, park Palgongsan z wieloma świątyniami buddyjskimi włączając w to Pagayesa i Donghwasa, park Dalseong z 1500-letnimi fortyfikacjami oraz park Duryu z licznymi szlakami oraz wielkim parkiem rozrywki.

W pobliżu miasta można zwiedzić świątynię Haeinsa zawierającą Goryeo Tripitaka (Palman Daejanggyeong), najstarszą na świecie, kompletną kolekcję buddyjskich pism tripitakę, a także Gyeongju dawną stolicę królestwa Silla.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W obiegowej opinii w Korei Południowej, Daegu odbierane jest jako miasto konserwatywne. Mieszkańcy tego miasta są uważani za skromnych, ciężko pracujących i cierpliwych ludzi. W szczególności kobiety z Daegu uważa się za wyjątkowo piękne.

Daegu jest znane jako centrum koreańskiego baseballu. Swoją siedzibę ma tu także klub piłkarski Daegu FC, grający w pierwszej lidze koreańskiej K-League. Miasto było współgospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2002 roku – z tej okazji wybudowano nowy stadion. W 2003 roku odbyła się tutaj uniwersjada, a w 2011 roku Daegu gościło lekkoatletyczne mistrzostwa świata.

Ludność Daegu jest raczej jednorodna z niewielką liczbą imigrantów. Znajduje się tutaj niewielka społeczność Hindusów, a także anglojęzycznych przybyszy z Zachodu, pracujących w szkołach językowych. Ze względu na obecność amerykańskich baz militarnych (Camp Walker oraz Camp Henry) znajduje się tu także kilka tysięcy Amerykanów.

Znajduje się tutaj pięć uniwersytetów, włączając w to Narodowy Uniwersytet Kyungpook, założony w 1946 roku, Uniwersytet Yeungnam oraz Uniwersytet Keimyung.

W mieście znajduje się hala sportowa Daegu Arena.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest siedzibą Daegu University.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Klasztory buddyjskie[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]