Przejdź do zawartości

Gyeongsang Południowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prowincja Gyeongsangnam
prowincja
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Korea Południowa

Stolica

Changwon

Powierzchnia

11 859 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności


2 970 929

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miast

10

Liczba powiatów

10

Położenie na mapie Korei Południowej
Położenie na mapie
Strona internetowa

Gyeongsang Południowy (kor. 경상남도) – prowincja położona na południowym wschodzie Korei Południowej. Stolicą jest Changwon.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przed 1895 rokiem dzisiejszy Gyeongsang Południowy był częścią prowincji Gyeongsang, jednej z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon. W 1895 roku południowa część Gyeongsang została zastąpiona dwoma dystryktami: Jinju na zachodzie i Dongnae na wschodzie. W 1896 roku oba te dystrykty połączono w jedną prowincję, dzisiejszy Gyeongsang Południowy.

Stolica prowincji pierwotnie znajdowała się w Jinju. W 1925 roku przeniesiono ją do Pusanu. W 1948 Gyeongsang Południowy został częścią Republiki Korei. W 1963 Pusan uzyskał status miasta rządzonego niezależnie od prowincji (tzw. Jikhalsi) i jest osobną jednostką administracyjną. W 1983 roku przeniesiono stolicę z Busanu do Changwon. 2 lata później Pusan został miastem na prawach metropolii. W 1997 roku także Ulsan został miastem metropolią i tym samym odrębną od prowincji jednostką administracyjną.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Prowincja jest częścią regionu Yeongnam. Od wschodu granicą jest Morze Wschodnie (Morze Japońskie), od południa Cieśnina Koreańska, od północy prowincja Gyeongsang Północny a od zachodu Jeolla Północna i Jeolla Południowa. Główną rzeką prowincji jest Naktong-gang.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Produkty rolnicze to głównie ryż, fasola, ziemniaki, jęczmień a także bawełna, sezam oraz owoce. Ważną gałęzią gospodarki jest także rybołówstwo i produkty morskie.

Atrakcje

[edytuj | edytuj kod]

W prowincji Gyeongsang Południowy znajduje się Haein sa, świątynia buddyjska z 802 roku, zawierająca Tripitakę z okresu Goryeo (Palman Daejanggyeong), najstarszą na świecie, kompletną kolekcję buddyjskich pism. Świątynia ta mieści się w parku narodowym wokół góry Jiri (1915 m n.p.m.) na granicy z Jeolla Północną.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Gyeongsang Południowy podzielony jest na 8 miast (kor. si) oraz 10 powiatów (kor. gun).

Miasta

[edytuj | edytuj kod]

Powiaty

[edytuj | edytuj kod]

Klasztory buddyjskie

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]