Przejdź do zawartości

Głos z tamtego świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głos z tamtego świata
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1962

Data premiery

17 października 1962

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

112 min

Reżyseria

Stanisław Różewicz

Scenariusz

Kornel Filipowicz
Tadeusz Różewicz

Główne role

Kazimierz Rudzki
Danuta Szaflarska
Marta Lipińska
Tatiana Czechowska

Muzyka

Wojciech Kilar

Zdjęcia

Władysław Forbert

Scenografia

Tadeusz Wybult

Kostiumy

Marian Kołodziej

Montaż

Czesław Raniszewski

Produkcja

Zespół Filmowy Rytm

Głos z tamtego świata – polski dramat filmowy z 1962 roku w reżyserii Stanisława Różewicza na podstawie scenariusza jego brata Tadeusza i Kornela Filipowicza. Jest to historia lekarza-oszusta (Kazimierz Rudzki), który manipuluje ludźmi, udając, że nawiązuje kontakt z zaświatami.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu obraca się wokół trzech kobiet żyjących w Krakowie: samotnej staruszki Anny Kotulińskiej, która jest świadoma bliskiego końca jej życia i chce nawiązać kontakt ze zmarłym mężem; telefonistki Stanisławy Edelman, porzuconej przez swego narzeczonego i poszukującej nowej miłości życia; wreszcie młodej Urszuli Choberskiej, cierpiącej nieuleczalnie na paraliż nóg. Każda z tych trzech kobiet przyjmuje pomoc lekarza-szarlatana Zenona Aksamitowskiego, który za pośrednictwem swej współpracownicy Wiktorii Habryk obiecuje kontakt z zaświatami i spełnienie marzeń pacjentek. Współpraca między Aksamitowskim a Habryk układa się do momentu, kiedy ona odmawia "usypiania" Kotulińskiej za pomocą leków. Pacjentki przeżywają zbyt późno dla nich rozczarowanie metodami Aksamitowskiego. Anna popada w rozpacz, nie uzyskuje pomocy milicjantów, którzy uważają ją za chorą umysłowo, domagając się zwrotu depozytu, który pozostawiła u Aksamitowskiego, w końcu zostaje przez niego otruta. Stanisława, wbrew zapewnieniom lekarza o jej odmłodnieniu, na balu przebierańców zostaje odrzucona przez adoratora, gdy tylko zdejmuje maskę. Urszula również nie pozbywa się paraliżu nóg i załamuje się psychicznie. Aksamitowski unika odpowiedzialności i bezkarnie wyjeżdża wraz z kochanką Jolą z Krakowa[1][2].

Obsada aktorska

[edytuj | edytuj kod]
Kazimierz Rudzki

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Bracia Rózewiczowie znaleźli inspirację do Głosu z tamtego świata w sztuce Jules’a Romains’a Knock, czyli triumf medycyny, ale też w autentycznej notatce prasowej[4]. Scenariusz do filmu miał wszelako charakter kreacyjny. Współscenarzysta Tadeusz Różewicz, pracujący ówcześnie w spółce scenopisarskiej „Miczura-Film”, chciał zademonstrować stałą podatność ludzi na oszustwa tego samego pokroju[2]. Reżyserią zajął się Stanisław Różewicz, który po raz pierwszy w swoim filmie wykorzystał oszczędną muzykę skomponowaną przez Wojciecha Kilara[5].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Głos z tamtego świata spotkał się ze spolaryzowanym odbiorem. Początkowo film uznawano za rozczarowujący, lecz cenili go krytycy pokroju Konrada Eberhardta i Aleksandra Jackiewicza[6]. Jackiewicz nazywał Stanisława Różewicza „samotnym, upartym artystą, który miał rację”. Eberhardt podkreślał, że szarość przenikająca świat filmu „jest istotną cechą stylu Różewicza” i wyrazem jego artystycznej konsekwencji. Marek Hendrykowski podkreślał już po zmianie ustroju, że Głos z tamtego świata traktuje o społecznej wierze w istoty nadprzyrodzone, która nawet w PRL-u była wciąż pożądana: „Szereg ofiar Aksamitowskiego wręcz »pragnie« być nie tyle oszukanymi, co oszukiwanymi. Ich szara egzystencja domaga się kogoś nadzwyczajnego i wyposażonego w nadnaturalne moce, kto stworzy im iluzję świata innego niż ten, który ich otacza”[5].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]
Rok Festiwal/Instytucja Nagroda Odbiorca[1]
1962 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Syrenka Warszawska w kategorii filmu fabularnego Stanisław Różewicz
1963 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata Nagroda aktorska Wanda Łuczycka
Minister Kultury i Sztuki Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia Stanisław Różewicz
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia Tatiana CzechowskaWanda Łuczycka

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Głos z tamtego świata w bazie filmpolski.pl
  2. a b Hendrykowski 1999 ↓, s. 46.
  3. Źródło: Filmpolski.pl
  4. Hendrykowski 1999 ↓, s. 45.
  5. a b Hendrykowski 1999 ↓, s. 48.
  6. Hendrykowski 1999 ↓, s. 49.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Marek Hendrykowski, Stanisław Różewicz, Poznań: Ars Nova, 1999.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]