Haczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Haczek
◌̌
Znaki diakrytyczne
akcent
akut( ´ )
podwójny akut( ˝ )
grawis( ` )
podwójny grawis(  ̏ )
cyrkumfleks( ˆ )
tylda( ˜ )
haczek( ˇ )
brewis( ˘ )
odwrócony brewis(  ̑  )
cedylla( ¸ )
diereza / umlaut( ¨ )
kropka( · )
makron( ¯ )
ogonek( ˛ )
kółko( ° )
przecinek( , )
hak( ̉ )
róg( ̛ )
dasja( ̔ )
psili( ̓ )
Ǎ ǎ
Č č
Ď ď
Ě ě
Ǧ ǧ
Ȟ ȟ
Ǐ ǐ
Ǩ ǩ
Ľ ľ
Ň ň
Ǒ ǒ
Ř ř
Š š
Ť ť
Ǔ ǔ
Ž ž
Ǯ ǯ

Haczek (karon, odwrócony cyrkumfleks[1], odwrócony daszek[1][2]) – symbol diakrytyczny używany do spółgłosek i samogłosek. Jest skierowany w tę samą stronę, co brewis, ale ma kształt akcentu przeciągłego (cyrkumfleks).

Haczka używa się m.in. w językach czeskim (pod nazwą háček) i słowackim (mäkčeň lub pot. háčik). Stosuje się go tam do liter: Č, Ď, , Ň, Š, Ť i Ž, a dodatkowo w czeskim do Ě i Ř, zaś w słowackim do Ľ. Litery Č, , Š i Ž są używane także w językach krajów dawnej Jugosławii (w języku słoweńskim strešica, w serbsko-chorwackim wraz z jego współczesnymi kontynuantami nazywana kvaka albo kvačica), litewskim, łotewskim i etnolekcie śląskim, ale jako oddzielna litera występuje tylko w języku serbsko-chorwackim. W języku chińskim służy do oznaczania tonu. W językach ugrofińskich ma różne zastosowanie.

W Unikodzie haczek występuje w wersjach:

Znak Unikod Kod HTML Nazwa unikodowa Nazwa polska
ˇ U+02C7 ˇ lub ˇ CARON haczek
̌ U+030C ̌ lub ̌ COMBINING CARON haczek dostawny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert Bringhurst: Elementarz stylu w typografii. Dorota Dziewońska (tłum.). Kraków: Design Plus, 2007, s. 337–338. ISBN 978-83-923835-0-5.
  2. James Felici: Kompletny przewodnik po typografii. Zasady doskonałego składania tekstu. Marcin Kotwicki, Paweł Biłda (tłum.). Gdańsk: Słowo/Obraz, 2006, s. 290. ISBN 978-83-89945-15-0.