Halina Poświatowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halina Poświatowska
Ilustracja
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1935
Częstochowa
Data i miejsce śmierci 11 października 1967
Warszawa
Narodowość polska
Język polski
Dziedzina sztuki poezja współczesna
Muzeum artysty Muzeum Haliny Poświatowskiej

Halina[a] Poświatowska z domu Myga (ur. 9 maja[b] 1935 w Częstochowie, zm. 11 października 1967 w Warszawie) – polska poetka.

Życie Haliny Poświatowskiej[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Poetka urodziła się w Częstochowie jako Halina Myga, aczkolwiek ksiądz parafialny samowolnie wprowadził Helena zamiast Halina do księgi parafialnej chrztów i urodzin, ponieważ w jego mniemaniu imię Halina nie było dopuszczalnym przez kościół rzymskokatolicki imieniem dla kobiety. Ona sama formalnie dokonała zmiany imienia w 1961. Halina miała troje rodzeństwa: Małgorzatę, Elżbietę i Zbigniewa. Elżbieta umarła, mając zaledwie trzy lata. Halina uczyła się w gimnazjum „Nauka i Praca”, a po jego zamknięciu w żeńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.

Największy wpływ na jej przyszłe życie i zdrowie wywarły 4 dni podczas wyzwolenia rodzinnego miasta. Zaczęło się ono 15 stycznia 1945. Rodzice zdecydowali, że schronią się w piwnicy. Trzy dni Halina spędziła w tym zimnym i wilgotnym pomieszczeniu. Czwartego dnia Częstochowa była wolna, ale Halina zachorowała, a choroba pozostawiła po sobie nieodwracalne skutki. Bakterie paciorkowca, atakując organizm, spowodowały zapalenie stawów i w konsekwencji powstanie wady serca. Dokładniej: zmiany we wsierdziu – wady zastawki dwudzielnej.

Życie w szpitalach, sanatoriach i akademikach[edytuj | edytuj kod]

Z powodu wady serca, wówczas nieuleczalnej, większość swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach. Tam też poznała swojego przyszłego męża, Adolfa Ryszarda Poświatowskiego (1930–1956), także ciężko chorego na serce, malarza i studenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którego poślubiła 30 kwietnia[potrzebny przypis] 1954 w Częstochowie. Po dwóch latach małżeństwa, w wieku 21 lat została wdową. W 1958 dzięki zbiórce środków wśród Polonii amerykańskiej Poświatowska przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Zamiast wrócić bezpośrednio do Polski, Poświatowska, nie zgłaszając tego polskim władzom paszportowym, złożyła wniosek o pełne stypendium (tj. z zapłatą czesnego) na prestiżowym college’u dla bogatych dziewcząt, Smith College, ulokowanym w górzystym, zalesionym rejonie Berkshires w Northampton. Poświatowska uzyskała to stypendium, mimo iż praktycznie wówczas nie znała języka angielskiego. College poetka ukończyła po trzech latach, tj. o rok szybciej niż przewidywał to tamtejszy tok studiów. Pomimo otrzymania oferty matrykulacji z pełnym stypendium na studia doktoranckie na Katedrze Filozofii Stanford University w Kalifornii opodal San Francisco, Poświatowska, stęskniona za rodziną, powróciła do kraju. Po powrocie zamieszkała w Krakowie. Zdała na IV rok studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadziła się do słynnego Domu Literatów na ul. Krupniczej. Z Krakowem związane są ostatnie lata jej życia.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W 1967 stan jej zdrowia był bardzo zły, dlatego podjęto decyzję o kolejnej operacji serca, tym razem w Warszawie, osiem dni po której, 11 października, zmarła w wyniku powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Grób Haliny Poświatowskiej i jej męża Adolfa znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

9 maja 2007 w jej rodzinnym domu w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23 otwarto Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (część Muzeum Częstochowskiego), gdzie zgromadzono m.in. rodzinne pamiątki. Także w Częstochowie, w Szkole Podstawowej nr 8, istnieje izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha. W roku 2007 odsłonięto w Częstochowie Ławeczkę Haliny Poświatowskiej[1]. Od roku 1994 poetka jest patronką XXXII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, a od roku 1996 Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie.

Poezja[edytuj | edytuj kod]

Lata 50. i 60. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Należy do pokolenia „Współczesności”. Zadebiutowała w 1956 publikując swoje wiersze w „Gazecie Częstochowskiej”. Za jej odkrywcę uważa się krytyka literackiego i poetę Tadeusza Gierymskiego, który – jak sam napisał w artykule „Pożegnania poetki” w tejże gazecie w 1967 roku – zrobił to z litości, nie oceniając jej poezji bardzo wysoko.

Jej pierwszy zbiór poezji Hymn bałwochwalczy pojawił się rok później i zebrał przychylne opinie krytyków i poetów. Następne wiersze zebrane zostały w trzech kolejnych tomikach poezji: Dzień dzisiejszy (1963), Oda do rąk (1966) i Jeszcze jedno wspomnienie (1968, pośmiertnie).

Po zmarłej poetce[edytuj | edytuj kod]

Po jej śmierci odnaleziono wiele niepublikowanych liryków, opowiadanie, bajkę dla dzieci, dramaty, listy – zebrane w „Dziełach” (Wydawnictwo Literackie, 1997). Na krótko przed śmiercią, w 1967 roku, Wydawnictwo Literackie opublikowało jej autobiograficzną powieść Opowieść dla przyjaciela, której ponowne wydanie ukazało się w 2017 roku nakładem tego samego wydawnictwa[2].

Tadeusz Baird skomponował w 1968 do jej tekstów pięć pieśni na mezzosopran i orkiestrę kameralną.

Głównymi motywami jej twórczości poetyckiej były przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć. Świadoma swej kruchości Poświatowska dawała wielokrotnie wyrazy sprzeciwu wobec nieugiętego losu. Ubolewała nad niedoskonałością ludzkiego ciała, ale i umiała wykorzystać każdy moment przemijającego życia. W swych utworach nie pomijała także swojej kobiecości, pisała o sobie i innych kobietach, kobietach-bohaterkach. Wszystko to osadzone było w głębokich przemyśleniach filozoficznych. Poezja Haliny Poświatowskiej stanowi studium natury ludzkiej, kobiety pragnącej miłości i kobiety świadomej swej śmierci.

Od 1974 w Częstochowie odbywa się Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej.

Rehabilitacja krytyczna i feministyczna[edytuj | edytuj kod]

Długo po śmierci Poświatowskiej jej poezja została potraktowana wiarygodniej, przychylniej przez naukowców i biografów niż przez śmietankę literacką za jej życia. Jej poezja została gruntownie zrehabilitowana jako stricte intelektualna, analityczna, nowatorska oraz celująca technicznie, pomimo nagminnego fetyszyzowania jej krótszymi lirykami przez polskie dziewczęta i kobiety („otoczona jest nimbem sentymentalizmu”, podkreśla biografka Kalina Błażejowska).

W XXI wieku Grażyna Borkowska (Nierozważna i nieromantyczna. O Halinie Poświatowskiej, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 204 ss., oprawa miękka, 2001) oraz Kalina Błażejowska (Uparte serce. Biografia Haliny Poświatowskiej., Kraków: Znak, 338 ss., oprawa twarda, 2014) wydały wpływowe (oraz wielorako nagradzane) monografie literackie w temacie dekonstrukcji elementów jej poezji czy niecenzuralnych historii z jej życia.

Przekłady na języki obce (zbiory wybrane ad hoc przez tłumaczy)[edytuj | edytuj kod]

 • Ej zendegi tarkam koni mimiram. Gozine-je asz’ar / Życie, umrę jeśli odejdziesz. Wybór wierszy, przekład na język perski Alireza Doulatszahi, Ivonna Nowicka, Baal Publications, Teheran-Iran 2010, ​ISBN 978-964-2574-28-5​ (Seria: Studia polskie – III. Poezja polska – II)
 • Mais uma lembrança / Jeszcze jedno wspomnienie, Magdalena Nowinska (Trans.), „Revista Literária em Tradução”, nº 1 (set/2010), Fpolis/Brasil, ISSN 2177-5141[3].
 • Умея само да обичам / Umiem tylko kochać, wiersze wybrane, przekład na język bułgarski Łyczezar Seliaszki, wyd. Faber, ​ISBN 978-954-400-443-9[4].
 • Immer wenn ich leben will / Zawsze, gdy pragnę żyć, przekład Monika Cagliesi-Zenkteler, Piper Verlag, München 2002, ​ISBN 3-492-04397-6​.
 • Erzählung für einen Freund / Opowieść dla przyjaciela, przekład Monika Cagliesi-Zenkteler, Piper Verlag, München 2002, ​ISBN 3-492-23491-7​.
 • Розповідь для друга / Opowieść dla przyjaciela, przekład Włodzimierz Harmatiuk, Iwano-Frankiwsk 2012, ​ISBN 978-966-998-301-7[5][6].
 • Знайомий з Котора / Znajomy z Kotoru (zbiór opowiadań: Znajomy z Kotoru, Niebieski ptak, Notatnik amerykański), przekład Włodzimierz Harmatiuk, Ternopil 2015, ​ISBN 978-966-2392-55-5[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W akcie urodzenia – Halina. Ksiądz udzielający chrztu zakwestionował jednak to imię, jako niefigurujące w rejestrze świętych i zaproponował rodzinie podobne: Helena; w domu członkowie rodziny zwracali się do niej Halina; poetka oficjalnie zmieniła imię dopiero po powrocie ze Stanów Zjednoczonych w 1961 roku.
 2. Urodziła się 9 maja 1935 roku jednak w akcie urodzenia – na skutek pomyłki – wpisano datę 9 lipca; data ta niejednokrotnie była uważana za prawdziwą, dodatkowo w księgach parafii św. Barbary, gdzie została ochrzczona, data narodzin zapisana została według aktu urodzenia, czyli 9 lipca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wikimapia: Ławeczka Haliny Poświatowskiej.
 2. Wydawnictwo Literackie, Opowieść dla przyjaciela, www.wydawnictwoliterackie.pl [dostęp 2018-01-12].
 3. Mais uma lembrança [zarchiwizowane z adresu 2015-02-24].
 4. Umiem tylko kochać / Умея само да обичам [dostęp 2015-02-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-24] (bułg.).
 5. Розповідь для друга, «Живая библиотека» [dostęp 2015-02-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-24] (ukr.).
 6. Галина Посвятовська. Розповідь для друга, Літакцент, 4 marca 2013 [dostęp 2015-02-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-24] (ukr.).
 7. Знайомий з Котора, 21 lutego 2015 [dostęp 2015-02-24] (ukr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]