Przejdź do zawartości

Halina Satkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Halina Satkiewicz
Alojza Halina Satkiewicz
Data i miejsce urodzenia

22 lipca 1928
Grodno

Data i miejsce śmierci

22 listopada 2012
Warszawa

Miejsce spoczynku

Komunalny Cmentarz Północny w Warszawie[1]

Zawód, zajęcie

językoznawca

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej
Grób Aloizy Haliny Satkiewicz na cmentarzu Komunalnym Północnym

Halina Satkiewicz (wł. Alojza Halina Satkiewicz) (ur. 22 lipca 1928 w Grodnie, zm. 22 listopada 2012 w Warszawie) – polska językoznawczyni, prof. dr. hab. Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na terenach zajętych po II wojnie światowej przez ZSRR, w ramach repatriacji zamieszkała w Szczecinku. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1949 rozpoczęła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytecie Warszawskim, równocześnie pracowała w Zespole Dialektologicznym, gdzie badała gwarę mazurską i warmińską. W 1954 obroniła pracę magisterską pod kierunkiem prof. Witolda Doroszewskiego, rok wcześniej podjęła pracę asystenta w Zakładzie Stylistyki i Kultury Języka na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1958 była starszym asystentem oraz adiunktem na Wydziale Polonistyki, w 1964 uzyskała stopień doktora przedstawiając napisaną pod kierunkiem prof. Witolda Doroszewskiego pracę pt. "Produktywne typy słowotwórcze współczesnego języka ogólnopolskiego”. W 1966 przedstawiła pracę habilitacyjną pt. "Zagadnienia normatywne w morfologii (fleksja, słowotwórstwo)", została wówczas członkiem założycielem oddziału Towarzystwa Kultury Języka Polskiego w Warszawie, a następnie pełniła tam funkcję członka zarządu głównego i była sekretarzem. W 1967 wyjechała na trzy lata do Lille, gdzie na tamtejszym uniwersytecie pracowała jako lektor. Po powrocie do kraju w 1970 została członkiem Komisji Frazeologicznej i Komisji Kultury Języka Polskiego, członkiem Rady Języka Polskiego oraz sekretarzem Komisji Słowiańskiej Terminologii Lingwistycznej przy Komitecie Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. W 1978 zakończyła pracę na Wydziale Polonistyki i objęła stanowisko kierownika Zakładu Stylistyki Języka Polskiego w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w 1991 uzyskała tytuł profesora i została wówczas redaktorem naczelnym miesięcznika Poradnik Językowy. Spoczywa na Komunalnym Cmentarzu Północnym (kw. E-X-6, rząd 7, grób 2).

Dorobek

[edytuj | edytuj kod]
Nekrolog zawiadamiający o śmierci prof. Haliny Satkiewicz na bramie Uniwersytetu Warszawskiego

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Członkostwo

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]