Halloween: Resurrection

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halloween:Powrót
Halloween:Powrót
Gatunek horror
thriller
Rok produkcji 2002
Data premiery Ziemia 1 lipca 2002
Polska 18 października 2002
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 94 minuty
Reżyseria Rick Rosenthal
Scenariusz John Carpenter,
Larry Brand,
Sean Hood
Muzyka Kathie Talbot,
Marco Beltrami,
John Carpenter,
Daniel Licht,
Danny Lux
Zdjęcia David Geddes
Scenografia David McLean,
Johanna Mazur,
Troy Hansen
Kostiumy Brad Gough
Montaż Robert A. Ferretti
Produkcja Paul Freeman,
Michael Leahy
Wytwórnia Dimension Films
Nightfall Productions
Trancas International Films
Dystrybucja Dimension Films
Budżet 13 000 000 USD

Halloween: Resurrection (w Polsce prezentowany również jako Halloween: Powrót) – amerykański film fabularny (horror z podgatunku slasher) powstały w 2002 r. w reżyserii Ricka Rosenthala, który prócz ósmej, niniejszej części cyklu Halloween stworzył także część drugą – Halloween 2 (1981). W rolach głównych obsadzono Jamie Lee Curtis, czwarty raz wcielającą się w postać Laurie Strode, oraz znaną m.in. z Jeziora marzeń Biankę Kajlich. Film ignoruje wydarzenia przedstawione w częściach czwartej, piątej i szóstej serii. Roboczy tytuł filmu ściśle wiązał się z fabułą i brzmiał Halloween: The Homecoming (z ang. „homecoming” – powrót do domu).

Światowa premiera filmu miała miejsce 1 lipca 2002 roku. Zyski z jego promocji były blisko trzykrotne. Na ekranach polskich kin film pojawił się 18 października roku 2002 – blisko dwa tygodnie przed obchodami święta Halloween.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 2001. Laurie Strode, po wydarzeniach sprzed trzech lat (przedstawionych w segmencie 20 lat później), popadła w głęboką katatonię i tkwi w zakładzie psychiatrycznym o nazwie Grace Anderson Sanitarium. Okazało się, że uśmiercając swojego brata-mordercę, Michaela Myersa, w rzeczywistości zamordowała paramedyka (którego psychopata wcześniej odział w swój strój, i któremu zmiażdżył krtań, by ten nie był w stanie poinformować nikogo o incydencie). Tym samym Myers wciąż znajduje się na wolności, a niewinni ludzie są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To właśnie Laurie przekonuje się o tym jako pierwsza, kiedy ginie, doświadczając na własnej skórze gromadzonego w Michaelu przez lata pragnienia zemsty. Myers włamuje się bowiem do zakładu, gdzie morduje parę ochroniarzy; po krótkim pościgu z Laurie, trafia na dach instytutu, tamże zaś morduje siostrę.

Akcja przenosi się na następny rok. Freddie Harris, drobny przedsiębiorca internetowy, organizuje interaktywne reality show. W środę, trzydziestego października, do udziału w programie wyłoniona zostaje szóstka beztroskich studentów – Rudy, Jen, Donna, Jim, Bill i Sara. Młodzi ludzie mają spędzić noc w rodzinnym domu Myersa, pozując bacznie ich śledzącym, umieszczonym w całej rezydencji kamerom. Wszyscy liczą na dobrą zabawę i zyski materialne, nikt z kolei nie ma pojęcia, że psychopata żyje i decyduje się na powrót do domu. Ginie instalator oprogramowania. Twórcy programu inscenizują pojawienie się Myersa we własnym domu, wysyłając do niego aktora w charakterystycznym przebraniu. Wkrótce jednak dochodzi do ataku realnego Michaela Myersa i większość z uczestników programu zostaje zamordowana. Jedyna z ocalałych, Sara Moyer, zostaje odratowana przez Freddiego, który unicestwia przeciwnika.

Film kończy się jednak sceną, w której młoda pracownica kostnicy dowiaduje się, że leży w niej Micheal, i prawdopodobnie zostaje przez niego zamordowana.

Obsada/bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Jamie Lee Curtis jako Laurie Strode – główna bohaterka poprzednich filmów z serii. Siostra Michaela Myersa, prześladowana przez niego przez blisko dwadzieścia lat. W poprzedniej części filmu zamordowała paramedyka, którego błędnie wzięła za Myersa. Przez ten wypadek trafiła do szpitala psychiatrycznego, w którym udaje katatoniczkę i ukrywa się przed psychopatą; ostatecznie to w nim zostaje zabita przez brata.
 Osobny artykuł: Laurie Strode.
 • Bianca Kajlich jako Sara Moyer – główna bohaterka filmu, filmowa final girl. Jest inteligentną i oryginalną studentką Uniwersytetu w Haddonfield (prawdopodobnie również dziewicą), a do programu organizowanego przez Freddiego Harrisa dostaje się za namową dwójki przyjaciół, Jen i Rudy'ego. Z masakry uchodzi z życiem dzięki pomocy internetowego przyjaciela, Deckarda.
 • Busta Rhymes jako Freddie Harris – główny bohater filmu, który rzekomo pozbawia życia Michaela Myersa. Organizator reality-show, w którym biorą udział bohaterowie, zawodowy i prawdopodobnie emocjonalny partner Nory Winston.
 • Sean Patrick Thomas jako Rudy Grimes – przyjaciel Sary i Jen, kucharz. Jest mieszkańcem Haddonfield, który zostaje uczestnikiem reality-show Harrisa i Winston. Ginie, przybity trzema kuchennymi nożami do drzwi.
 • Daisy McCrackin jako Donna Chang – jedna z uczestniczek reality-show rozgrywającego się w domu Michaela Myersa. Jej pasją jest filozofia. Jest atrakcyjna, lecz sceptycznie podchodzi do mężczyzn. Ginie w kanalizacji, w której kryje się Myers po tym, jak dostaje się do niej po wszczętym stosunku płciowym z Jimem.
 • Katee Sackhoff jako Jenna „Jen” Danzig – przyjaciółka Sary i Rudy'ego, studentka Uniwersytetu w Haddonfield. Pomysłodawczyni uczestnictwa w reality-show organizowanym przez Harrisa i Winston. Jest nastawiona na sławę, lecz ginie jako trzecia z uczestników programu, zdekapitowana przez Myersa.
 • Luke Kirby jako Jim Morgan – pewny siebie uczestnik programu, który wikła się w romans z Donną. Zostaje zamordowany przez Michaela Myersa jako czwarty z uczestników, gdy ten zgniata jego czaszkę gołymi dłońmi.
 • Thomas Ian Nicholas jako Bill Woodlake – jeden z uczestników programu, który rozrywkę znajduje we flirtowaniu z innymi uczestniczkami. Ginie, zamordowany przez Michaela Myersa jako pierwszy.
 • Ryan Merriman jako Myles „Deckard” Burton – internetowy przyjaciel Sary.
 • Tyra Banks jako Nora Winston – współpracownica i prawdopodobnie partnerka Freddiego Harrisa. Zostaje zabita przez Michaela Myersa w studio realizatorskim.
 • Brad Loree jako Michael Myers – filmowy czarny charakter.
 Osobny artykuł: Michael Myers (Halloween).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rekwizyt z filmu, maska używana przez Brada Loree; Stockholmsmässan 2011.

Roboczy tytuł filmu brzmiał Halloween: The Homecoming, lecz producenci chcieli, by jego ostateczna forma jawnie dawała do zrozumienia, że antybohater – Michael Myers – żyje, w lutym roku 2002 więc tytuł oficjalnie przemianowano na Halloween: Resurrection. Premiera filmu miała mieć pierwotnie miejsce już 21 września 2001 roku, jednak spółka produkcyjna Dimension Films chciała, by był on mocniejszy w przekazie; zdjęcia do filmu trwały więc jeszcze od września do października roku 2001, a premierę przeniesiono na lipiec kolejnego roku. Na stołku reżyserskim chciano posadzić Whitney Ransick i Dwighta H. Little (twórcę Powrotu Michaela Myersa), oboje filmowcy zrezygnowali jednak z pracy przy projekcie. Na reżysera obrano następnie Ricka Rosenthala (Halloween 2). Producenci usiłowali także obsadzić w jednej z ról Danielle Harris, aktorkę, która wcieliła się w postać Jamie Lloyd w czwartej i piątej części halloweenowej serii (i która pojawiła się na drugim planie w remake'u oryginału Roba Zombie w roku 2007). Główną rolę żeńską przydzielono Biance Kajlich. Aktorka cierpiała na niezdolność do krzyku, stąd też jej partie krzyczane były dubbingowane. Trailer pojawił się 26 kwietnia 2002 roku, kiedy to swoją premierę odnotował horror sci-fi Jason X – dziesiąty element serii Piątek, trzynastego.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Jedyny film z serii, w którym głównym celem Michaela Myersa nie jest zamordowanie członka swojej rodziny (co prawda zabił swoją siostrę Laurie, ale na początku filmu).
 • Klinika psychiatryczna, w której przebywa Laurie Strode, to szpital, w którym rozgrywała się jedna ze scen z horroru Oszukać przeznaczenie 2.
 • Imię Jen Danzig jest nawiązaniem do postaci Glenna Danziga, członka zespołu The Misfits, który napisał i wykonał utwory na potrzeby realizacji filmów Halloween i Halloween 2.
 • Liczne sceny nawiązują do scen zawartych w dwóch pierwszych częściach serii. Na przykład, Rudy ginie, kiedy zostaje przybity do drzwi trzema nożami przez Myersa; podobnie zabity został Bob w Halloween. Innym jest scena, w której Sara poślizga się na krwi Nory w garażu – w Halloween 2 bohater Jimmy poślizgnął się na krwi pielęgniarki Alves w scenie w szpitalu.
 • Zdjęcie aktora Josha Hartnetta, który w Halloween: 20 lat później grał syna Laurie Strode, jest widoczne w szpitalnym pokoju Laurie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]