Halloween (film 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Halloween
Ilustracja
Gatunek

horror, thriller

Rok produkcji

2007

Data premiery

31 sierpnia 2007
26 października 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, hiszpański

Czas trwania

109 minut (wersja oryginalna)
121 minut (wersja rozszerzona)

Reżyseria

Rob Zombie

Scenariusz

Rob Zombie

Główne role

Malcolm McDowell
Scout Taylor-Compton
Tyler Mane
Brad Dourif

Muzyka

Tyler Bates

Zdjęcia

Phil Parmet

Scenografia

Lori Mazuer, Stephanie Ziemer

Kostiumy

Mary E. McLeod

Montaż

Glenn Garland

Produkcja

Malek Akkad, Rob Zombie, Andy Gould

Wytwórnia

Dimension Films, The Weinstein Company, Nightfall Productions, Spectacle Entertainment Group, Trancas International Films

Dystrybucja

MGM

Budżet

15 000 000 USD

Przychody brutto

80 253 908 USD

Kontynuacja

Halloween II

Strona internetowa

Halloween – amerykański film grozy (slasher) z 2007 roku, napisany i wyreżyserowany przez muzyka rockowego Roba Zombie. Jest to remake, a zarazem reboot kultowego horroru Johna Carpentera Halloween (1978), w sumie dziewiąty element serii o tym samym tytule. Swoją światową premierę film miał 31 sierpnia 2007, w polskich kinach pojawił się zaś dwa miesiące później, w święto Halloween. W horrorze w głównych rolach wystąpili: nominowany do Złotego Globu Malcolm McDowell, Scout Taylor-Compton, Brad Dourif, Danielle Harris, Sheri Moon Zombie oraz Tyler Mane. Fabuła imituje, lecz w znacznej mierze przetwarza treść klasyku Carpentera − psychopatyczny Michael Myers morduje własną rodzinę i trafia do szpitala psychiatrycznego; po piętnastu latach ucieka, by odnaleźć i zabić swoją siostrę, Laurie Strode. Pomimo podobieństw fabularnych, wizja Roba Zombie pełna jest postaci nieobecnych w oryginalnym Halloween.

W 2009 roku na ekranach ogólnoświatowych kin zadebiutował sequel filmu – Halloween II, także w reżyserii Roba Zombie. Swoją rolę w filmie powtórzył Tyler Mane jako Michael Myers.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Haddonfield, stan Illinois, noc Halloween. Dziesięcioletni Michael Myers, przejawiający skłonności sadystyczne, w okrutny sposób morduje partnera swojej matki Ronniego, swoją siedemnastoletnią siostrę Judith i jej chłopaka Steve’a. Jeszcze przedtem szkolny rówieśnik Michaela Wesley ginie, zatłuczony przez niego kijem na śmierć. Po długim procesie Myers zostaje okrzyknięty winnym czterech morderstw pierwszego stopnia i zostaje przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Smith’s Glove. Michael współpracuje z psychiatrą doktorem Samuelem Loomisem, który stara się zatrzeć w nim wspomnienie dokonanych czynów. W klinice syna regularnie odwiedza matka Michaela, prostytutka Deborah Myers. Po roku Michael znajduje pasję w tworzeniu masek z papier-mâché, a zajęcie izoluje go od wszystkich, nawet od własnej matki. Kiedy podczas jednej z jej wizyt, Michael morduje pielęgniarkę, kobieta nie może dłużej znieść sytuacji i popełnia samobójstwo. W ciągu następnych piętnastu lat Michael zatraca się całkowicie w sporządzaniu swoich masek i nie utrzymuje kontaktu z nikim. Gdy doktor Loomis rezygnuje z terapii Michaela, psychopacie udaje się uciec z kliniki. Myers zabija ochronę instytutu, a następnie kierowcę ciężarówki, któremu zabiera ubrania i samochód. Zbliża się święto halloween, więc Michael przyjeżdża do Haddonfield, by odnaleźć swoją młodszą siostrę, Laurie Strode. Osiedla się w swoim dawnym, obecnie opuszczonym domu.

Następnego dnia, w halloweenowy wieczór, nastoletnia Laurie wybiera się do rezydencji Doyle’ów, by pilnować ich syna Tommy’ego. Gdy opuszcza dom, zjawia się w nim Myers, który morduje jej rodziców. Przyjaciółka Laurie z liceum, Lynda Van Der Klok, umawia się ze swoim chłopakiem Bobem w rodzinnym domu Michaela; tutaj też Bob zostaje zadźgany, a Lynda uduszona. Loomis, powiadomiony o ucieczce Michaela, pojawia się w Haddonfield, by go odnaleźć. Inna opiekunka, druga ze szkolnych przyjaciółek Laurie, Annie Brackett, prosi koleżankę, by ta zajęła się małą Lindsey Wallace i sama spotyka się w domu Wallace’ów ze swoim partnerem Paulem. Gdy para uprawia seks, pojawia się Michael, który morduje Paula i atakuje Annie. W domu Wallace’ów pojawiają się Lindsey i Laurie. Znajdują Annie, krwawiącą na podłodze. Laurie nakazuje Lindsey wrócić do Tommy’ego i dzwoni na policję. Zostaje zaatakowana przez Myersa, który goni ją aż do rezydencji Doyle’ów. Gdy policjanci zjawiają się na miejscu, zostają zabici przez Michaela, który następnie porywa Laurie i zabiera ją z powrotem do swojej posiadłości. Laurie budzi się wkrótce później w jednym z pokoi; Michael usiłuje wytłumaczyć jej, że jest jego siostrą. Ta jednak dźga go jego własnym nożem i zaczyna uciekać. Myers goni ją, lecz niespodziewanie zostaje postrzelony przez Loomisa, który nagle pojawia się w posiadłości. Laurie i Loomis opuszczają dom, gdy Michael rzuca się nagle na dziewczynę. Loomis interweniuje, lecz ulega sile Michaela. Laurie biegnie na piętro, a Michael podąża za nią. Podczas walki para wypada przez okno i ląduje w ogrodowym basenie. Znalazłszy pistolet doktora, Laurie strzela do Michaela.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Stephen King uznał Halloween za „znakomity reboot”[1].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Film zebrał mieszane recenzje. Reżyseria Rob Zombie została przychylne oceniona, a filmoznawcy chwalili odwagę twórcy w konfrontacji z klasycznym oryginałem. Z bardzo dobrym odbiorem spotkał się występ Malcolma McDowella, a rolę doktora Samuela Loomisa określano nawet mianem najlepszej w jego karierze.

Jedną z bardziej entuzjastycznych opinii przejawił dziennikarz współpracujący z tygodnikiem LA Weekly: „Choć straszliwy, nowy Halloween bardziej niż horror, jawi się jako film biograficzny. I to znakomity”[2]. W rozległej recenzji dla serwisu internetowego stopklatka.pl pamflecista Krzysztof Spór napisał: „Wśród licznych filmowych horrorów, które w ostatnich latach nawiedziły nasze kina, nowa wersja Halloween wydaje się pozycją pod wieloma względami najlepszą. Duża w tym zasługa reżyser Roba Zombie, który podszedł do tematu odważnie, wiedząc przecież, że mierzy się z legendą. (...) Na reżysera (...) wybrano twórcę, którego poprzednie horrory wzbudziły sporo emocji. (...) Jego filmy to majstersztyki wizualnej obrzydliwości, które na ekranie prezentują się świetnie. Podobnie jest i tym razem... Nowe Halloween nie idzie w kierunku kubłów czerwonej farby. Co prawda krwawych łaźni nie brakuje, ale nie dominują one na ekranie. Reżyser świetnie operuje nastrojem, muzycznymi dźwiękami (rodem z wczesnych filmów Johna Carpentera – twórcy notabene pierwszych oryginalnych Halloweenów) i przede wszystkim światłem oraz zdjęciami, które wspólnie trzymają widza w niesłabnącym napięciu.”[3] Jack Matthews (New York Daily News) stwierdził, że filmowi brakuje napięcia i szczerego strachu, a reżyser brak klimatu usiłował nadrobić „tanim szokiem” i licznymi obrazami przemocy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Squires, John (2018-06-20). "5 Horror Movie Remakes Stephen King Has Praised Over the Years". bloody-disgusting.com. (ang.) [dostęp 2018-11-20].
  2. "ROB ZOMBIE − Polska − Halloween (remake)". zombierob.pl.tl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].. zombierob.pl.tl. [dostęp 2013-08-09]
  3. Spór, Krzysztof (2007-10-25). "'Halloween' na wysokim poziomie". stopklatka.pl. [dostęp 2013-08-09]