Halloween (film 1978)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halloween
Ilustracja
Gatunek horror
thriller
Rok produkcji 1978
Data premiery 25 października 1978
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 91 minut
Reżyseria John Carpenter
Scenariusz John Carpenter,
Debra Hill
Główne role Jamie Lee Curtis,
Donald Pleasence,
Nancy Kyes
Muzyka John Carpenter
Zdjęcia Dean Cundey
Scenografia Craig Stearns
Montaż Tommy Wallace,
Charles Bornstein
Produkcja Moustapha Akkad
Wytwórnia Compass International Pictures
Falcon International Productions
Dystrybucja Compass International Pictures
Budżet 300 000 USD
Kontynuacja Halloween 2 (1981)
Nagrody
1979: nominacja do Saturn Award w kategorii najlepszy horror
1979: nagroda Critics Award dla Johna Carpentera
2006: wejście w skład National Film Registry

Halloweenamerykański horror filmowy (z podgatunku slasher) w reżyserii Johna Carpentera z 1978 roku, nakręcony za około trzysta tysięcy dolarów na podstawie scenariusza reżysera oraz Debry Hill. W rolach głównych wystąpili Donald Pleasence i Jamie Lee Curtis. Zdobył nominację do nagrody Saturn Award i zapoczątkował serię filmów o tym samym tytule. Do tej pory powstało dziewięć kontynuacji. Dziś film uznawany jest za klasykę.

Film opowiada o perypetiach Michaela Myersa, sześcioletniego mordercy z Haddonfield, prowincji w Illinois, który po latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym powraca, by odnaleźć młodszą siostrę Laurie.

W Polsce znany również pod tytułem Halloween: Niebezpieczny Zbieg [1].

W 2007 roku powstał remake filmu: Halloween w reżyserii muzyka rockowego Roba Zombie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Haddonfield, w stanie Illinois. W 1963 roku, w noc halloween, sześcioletni Michael Myers (Will Sandin) z zimną krwią morduje swoją siedemnastoletnią siostrę Judith (Sandy Johnson) przy użyciu wielkiego kuchennego noża. Wkrótce po tym zdarzeniu do domu powracają jego rodzice, którzy zastają go w halloweenowym przebraniu, pokrwawionego, z nożem w ręce. Michael zostaje wysłany do szpitala psychiatrycznego w Smith's Grove, gdzie przez wiele lat pozostaje pod opieką dziecięcego psychiatry, doktora Sama Loomisa (Donald Pleasence).

Po piętnastu latach Michael Myers, przez Loomisa określony jako nic więcej niż czyste zło, ucieka z zakładu, kradnie samochód i powraca do Haddonfield. Zbliża się halloween. Loomis wie, dokąd podąża psychopata, więc przy pomocy policji decyduje się go odnaleźć. Myers prześladuje nastoletnią Laurie Strode (Jamie Lee Curtis), oraz dwie jej licealne przyjaciółki – Annie Brackett (Nancy Kyes) i Lyndę van der Klok (P.J. Soles). W ciągu dnia ucieczki Myersa, Laurie widzi go kilkukrotnie, między innymi podczas zajęć lekcyjnych, stojącego za oknem.

Wieczorem Laurie, zajmująca się swoim małoletnim sąsiadem Tommym Doyle (Brian Andrews), spotyka się z Annie, która pilnuje małej Lindsey Wallace (Kyle Richards). Annie zaprasza do domu Wallace'ów swojego chłopaka, a Lindsey pozostawia pod opieką Laurie. Wkrótce zostaje zamordowana przez Myersa, który śledził ją od rezydencji Doyle'ów. Następnie psychopata zabija Lyndę i jej chłopaka Boba Simmsa (John Robert Graham), którzy spotykają się w domu Wallace'ów, by tam uprawiać seks. Laurie obawia się o bezpieczeństwo swoich przyjaciółek, po dziwnym telefonie, który w rzeczywistości dostaje od Myersa. Laurie wysyła Lindsey i Tommy’ego do łóżek i wybiera się do Wallace'ów, na drugą stronę ulicy. Tam odnajduje zwłoki swoich znajomych i zaginiony grób Judith Myers. Zostaje zaatakowana przez Myersa, lecz udaje jej się uciec do Doyle'ów. Wkrótce dźga Myersa drutem do robótek ręcznych w kark, wieszakiem na ubrania w oko oraz nożem w tors, ale ten podnosi się z podłogi i rusza na nią ponownie. Lyndsey i Tommy wybiegają z krzykiem z domu i napotykają się na ulicy na dr. Loomisa, który następnie wbiega do domu i tam ratuje Laurie, strzelając do Michaela, który wypada przez okno. Gdy jednak Loomis spogląda przez nie, Michaela już nie ma.

W jednej z ostatnich scen Michael Myers zostaje postrzelony przez doktora Sama Loomisa i wypada przez okno na piętrze. Gdy Loomis i Laurie Strode spoglądają przez okno, jego ciała już nie widać, ponieważ psychopata zbiegł z miejsca zbrodni.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Redaktorzy witryny filmyfantastyczne.pl wymienili projekt w notowaniu stu najlepszych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały, przypisując mu pozycję ósmą[2]. Sklasyfikowany jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów o tematyce halloweenowej przez serwis AZN.pl[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Haloween 1978, inne tytuły
  2. "TOP 100: najlepsze horrory i filmy grozy". filmyfantastyczne.pl. 2016-01-08. [dostęp 2017-01-20].
  3. Nowicki, Albert: „Top 10: Najlepsze horrory o halloween”. AZN.pl. MDK Management Sp. z o.o., 2021-10-28. [dostęp 2021-10-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]