Hamantaszen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hamantaszen domowego wypieku

Hamantaszen (także: kieszeń Hamana, uszy Hamana, sakiewka Hamana, jid. המן־טאַש) – tradycyjne dla kuchni żydowskiej nadziewane ciasteczka w kształcie trójkąta.

Ciasteczka wypiekane są na święto Purim, które przypada na przełom lutego i marca. Upamiętnia ono ocalenie Żydów od rzezi w starożytnej Persji, kiedy to Żyd Mardocheusz nie oddawał czci ministrowi Hamanowi, poprzez pokłon. Uważał prawdopodobnie, że nie jest to poprawne z religijnego punktu widzenia. W zamian, zagniewany Haman postanowił zgładzić wszystkich Żydów. Król perski, za wstawiennictwem Estery, zapobiegł krwawym wydarzeniom, zabijając za to Hamana i dziesięciu jego synów. Wydarzenia te obchodzone są do dziś w sposób bardzo huczny i wesoły.

Hamantaszen przygotowuje się obecnie z mąki, proszku do pieczenia, oleju, cukru, wanilii lub cynamonu, skórki cytrynowej i pomarańczowej. Ciasto może też być francuskie lub drożdżowe. Tradycyjny farsz jest makowy z udziałem miodu i bakaliirodzynek, figi, daktyli i orzechów. Współcześnie ciastka nadziewa się także dżemem, powidłami lub innymi masami. Z ciasta wycina się koła, wykłada na nie nadzienie i zlepia w kształt trójkątów-piramidek.


Bibliografia[edytuj]