Margaryna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Margaryna do smarowania pieczywa

Margaryna – produkt spożywczy należący do tłuszczów jadalnych. Wynalazł ją francuski chemik Hippolyte Mege Mouriés w 1869 roku. Jest to emulsja tłuszczowo-wodna wytwarzana współcześnie głównie poprzez katalityczne uwodornienie płynnych olejów roślinnych (rzepakowego, sojowego, palmowego, arachidowego i innych). Zawartość tłuszczu w margarynie wynosi 40-80%. Jako półsyntetyczny produkt pochodzenia roślinnego nie zawiera cholesterolu. W zależności od składu ma konsystencję miękką (dostępna w handlu w pojemnikach z tworzyw sztucznych) lub twardą (sprzedawana w kostkach).

Część obecnie produkowanych margaryn zawiera tłuszcze trans w ilości <1%[1][2], w porównaniu masło zawiera ich do 3%[3] (występujących naturalnie w mleku).

Margaryna twarda stosowana jest jako tłuszcz do wyrobów kulinarnych (np. do smażenia i pieczenia), natomiast margaryna miękka jako tłuszcz do smarowania pieczywa. Te ostatnie wzbogacane są zwykle w witaminy A i D3 (nieobecne w olejach roślinnych). Margaryny miękkie, w przeciwieństwie do masła, nie twardnieją silnie w obniżonej temperaturze.

W handlu dostępne są także mieszanki margaryny z masłem. Margaryny twarde z dodatkiem masła zawierają go zwykle około 1%.

W Polsce margaryny produkowane są m.in. przez Zakłady Tłuszczowe Bielmar, Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica oraz Unilever.

W kilku badaniach wykazano, że spożycie 2 g stanoli i steroli dziennie dodawanych do niektórych margaryn obniża poziom LDL o 10%[4].

Nazwa margaryna jest zastrzeżona dla produktu o określonej zawartości tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych (80%-90% dla margaryny, 60%-62% dla margaryny o zawartości 3/4 tłuszczu, 39%-41% dla margaryny półtłustej), z których tłuszcz mleczny stanowi najwyżej 3%. Analogiczny produkt o zawartości tłuszczu 62%-80%, 41%-60% lub poniżej 39% nosi nazwę tłuszcze do smarowania X %.

Przypisy

  1. Finnish National Institute for Health and Welfare: Margarine 60% fat (ang.). [dostęp 2010-11-25].
  2. Unilever: Rama Classic – wartości odżywcze (pol.). [dostęp 2010-11-25].
  3. Finnish National Institute for Health and Welfare: Butter unsalted (ang.). [dostęp 2010-11-25].
  4. MB Katan, SM Grundy, P Jones, M Law i inni. Efficacy and safety of plant stanols and sterols in the management of blood cholesterol levels.. „Mayo Clinic proceedings. Mayo Clinic”. 78 (8), s. 965-78, Aug 2003. PMID: 12911045.