Przejdź do zawartości

Happy Xmas (War Is Over)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Happy Christmas (War Is Over)
Wykonawcy singla
John Lennon oraz Yoko Ono
Wydany

6 grudnia 1971 (Stany Zjednoczone)
24 listopada 1972 (Wielka Brytania)

Gatunek

Rock, pop, kiedyś kolęda

Długość

3:37

Wydawnictwo

EMI, Parlophone, Apple

Producent

Phil Spector, John Lennon, Yoko Ono

Singel po singlu
Imagine
(1971)
„Happy Christmas (War Is Over)”
(1971)
Woman Is the Nigger of the World
(1972)

"Happy Christmas (War Is Over)" – piosenka Johna Lennona i jego żony Yoko Ono. Została nagrana pod koniec października 1971 roku w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a za jej produkcję odpowiadał Phil Spector. W utworze dodatkowy, słyszany w tle wokal stanowiły dzieci z chóru Harlem Community Choir, które zostały uwzględnione w wiadomościach zawartych na okładce singla.

Mimo iż piosenka "Happy Christmas (War Is Over)" to protest song o wojnie w Wietnamie, stała się ona świątecznym klasykiem, uważanym niekiedy za kolędę. Utwór ukazał się na bardzo wielu świątecznych albumach, a w okresie Bożego Narodzenia jest nadawany przez stacje radiowe i telewizje muzyczne.

Struktura i wydanie

[edytuj | edytuj kod]

Tekst piosenki oparty jest na kampanii prowadzonej przez Lennona i Ono w 1969 roku. W jej ramach wynajęli oni billboardy, a także plakaty w 11 miastach całego świata, na których widniał napis: "WAR IS OVER! (If You Want It) Happy Christmas from John and Yoko" ("WOJNA SKOŃCZONA! (Jeśli tego chcesz) Wesołych Świąt od Johna i Yoko"). Miasta, w których wynajęto billboardy oraz rozwieszono plakaty to m.in. Nowy Jork, Rzym, Tokio, Ateny, Amsterdam i Toronto. Z tychże billboardów pochodzi wers "War is over, if you want it, war is over, now!", słyszany w tle piosenki.

Melodia "Happy Christmas (War Is Over)" była porównywana do znanego folkowego utworu "Stewball"[1].

"Happy Christmas (War Is Over)" rozpoczyna się życzeniami świątecznymi Lennona i Ono, skierowanymi do ich dzieci: Yoko mówi "Happy Christmas, Kyoko", a John "Happy Christmas, Julian".

Singel ukazał się w Stanach Zjednoczonych 6 grudnia 1971 roku, a w Wielkiej Brytanii 24 listopada 1972 roku. Po śmierci Lennona 8 grudnia 1980 roku, 20 grudnia tego samego roku w Wielkiej Brytanii ukazała się reedycja singla.

Muzycy

[edytuj | edytuj kod]

Muzycy, którzy wzięli udział w oryginalnym nagraniu piosenki.

  • Wokal: John Lennon, Yoko Ono i Harlem Community Choir
  • Gitara i gitara basowa: Hugh McCracken, Chris Osborn, Teddy Irwin i Stuart Scharf
  • Keyboard i dzwonki: Nicky Hopkins
  • Perkusja: Jim Keltner

Na gitarze basowej miał początkowo grać Klaus Voormann, jednak jego plany uległy zmianie i nie mógł zjawić się na sesji nagraniowej. Jeden z czterech gitarzystów zagrał na gitarze basowej, jednak nie wiadomo który.

Covery

[edytuj | edytuj kod]

Lista najsłynniejszych muzyków, którzy stworzyli własne covery piosenki.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]