Phil Spector

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Phil Spector
Ilustracja
Imię i nazwisko Harvey Phillip Spector
Data urodzenia 26 grudnia 1939
Pochodzenie Stany Zjednoczone (Bronx, Nowy Jork)
Instrumenty gitara
Gatunki pop
Zawód Producent muzyczny
Aktywność 1958–2009
Wytwórnie płytowe Philles Records
Powiązania The Teddy Bears, The Crystals, Darlene Love, Bob B. Soxx & the Blue Jeans, The Ronettes, The Wrecking Crew, John Lennon, George Harrison, Ramones, The Beatles
Strona internetowa

Harvey Phillip Spector (ur. 26 grudnia 1939 w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny i muzyk aktywny zawodowo głównie w latach 60. i 70. XX wieku.

Zasłynął głównie wprowadzając innowacyjną technikę zwaną „ścianą dźwięku”.

Kariera[edytuj]

Początki jego kariery to współpraca z zespołami, takimi jak The Teddy Bears (w którym poza pracą producenta pełnił rolę wokalisty) i girlsbandami, jak The Ronettes. Później współpracował, m.in. z The Beatles, Johnem Lennonem, George’em Harrisonem, czy Ramones.

W 1989, za swój wkład w rozwój muzyki, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame[1].

W 2003 album Phil Spector: A Christmas Gift for You został sklasyfikowany na 142. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone[2].

Opinia publiczna usłyszała o nim ponownie w roku 2003, kiedy został oskarżony o morderstwo aktorki Lany Clarkson. 15 kwietnia 2009 roku został uznany za winnego morderstwa[3] i 29 maja 2009 r. skazany za morderstwo drugiego stopnia na dożywotnie pozbawienie wolności, z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 19 latach[4]. W 2011 roku ubiegał się o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale jego prośba nie została przyjęta[5].

Wybrana dyskografia[edytuj]

Przypisy