Hełm radziecki wz. 40

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hełm radziecki wz. 40 z czerwoną gwiazdą
Casque soviétique mg 1713.jpg
Żołnierze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w hełmach radzieckich wz. 40 w roku 1943

Hełm radziecki wz. 40 (ros. СШ-40) – radziecki hełm stalowy z okresu II wojny światowej, będący konstrukcyjnie rozwinięciem hełmu wz. 39, od którego różni się szczegółami budowy. Czerep hełmu wz. 40 jest średnio głęboki i posiada wyraźnie wyprofilowane nauszniki i mały choć wyraźny daszek. Na hełmie wz. 40 nie używano pokrowca ani siatki maskującej.

Hełm występował w trzech wersjach wyposażenia wewnętrznego. Odmiana pierwsza (tzw. wersja „trzynitowa”) składa się z metalowej obręczy z przymocowanym do niej pasem dermy wyciętym w osiem listków w szczycie ściąganych sznurowadłem. Fasunek był mocowany do czerepu za pomocą trzech nitów. Pasek pod brodę (podpinka) wykonana jest z troka parcianego o szerokości 18 milimetrów, mocowana jest do metalowej obręczy fasunku. Zapięcie stanowi klamerka przesuwna.

Drugi typ (najczęściej spotykany) składa się z trzech płatów dermy, których końce wycięte są w dwa listki i zaszyte, w celu przewleczenia sznurowadła. Listki posiadają „kieszonki” w które wkładano ściśliwy materiał (najczęściej watę drzewną), dzięki czemu regulowano fasunek do rozmiaru głowy. Wszystko to przymocowane jest do metalowych pasków blachy, które z kolei sześcioma nitami mocowane są do czerepu. Ten fasunek nazywany jest wersją „sześcionitową”. Podpinka taka sama jak w pierwszym typie fasunku. Jedyną różnicą jest mocowanie – do czerepu.

Ostatnia odmiana, najrzadziej spotykana składa się z „czapki” z dermy ściskanej na szczycie sznurowadłem przymocowanej do metalowej obręczy, takiej samej jak w wariancie pierwszym. Podpinka mocowana do czerepu.

Hełmy wz. 40 malowano na kolor zielony o wielu zróżnicowanych odcieniach. Czasem na froncie hełmu malowano czerwoną gwiazdę.

Hełm wz. 40 w ludowym Wojsku Polskim[edytuj | edytuj kod]

Hełm wz. 40 był podstawowym hełmem używanym w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR sformowanych w roku 1943. Na hełmach w początkowym okresie malowano białą lub jasnozieloną farbą orła wz. 1943. Nie było to jednak regułą. Pod koniec wojny przeważały hełmy bez orłów.

Hełmów wz. 40 używano także na dużą skalę w ludowym Wojsku Polskim po zakończeniu wojny. Zostały one zastąpione przez hełmy wz. 50.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]