Przejdź do zawartości

Helena Duć-Fajfer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helena Duć-Fajfer
Ilustracja
Helena Duć-Fajfer (2022)
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

9 sierpnia 1960
Udanin

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: filologia wschodniosłowiańska
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

26 czerwca 1997

Habilitacja

6 grudnia 2012

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Helena Duć-Fajfer, także Olena Duć-Fajfer (łem. Олена Дуць-Файфер, (ur. 9 sierpnia 1960 w Udaninie) – łemkowska działaczka społeczna, poetka i naukowiec, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W rok po urodzeniu, w 1961 wraz z rodzicami powróciła w rodzinne strony do Uścia Gorlickiego. Ukończyła filologię rosyjską, psychologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rozprawę doktorską napisała na temat Życie literackie Łemków w drugiej połowie wieku XIX i na początku wieku XX, pod kierunkiem naukowym prof. Ryszarda Łużnego i obroniła w 1997. W 2012 na UJ uzyskała habilitację[1] na podstawie książki Pomiędzy bukwą a literą. Współczesna literatura mniejszości białoruskiej, ukraińskiej i łemkowskiej w Polsce (Wydawnictwo UJ).

Pracuje na stanowisku profesora UJ jako kierownik Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego[2]. Jest twórcą specjalności filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim (nauczycielska) na kierunku filologia w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie również pracuje, oraz autorką wielu opracowań naukowych o tematyce łemkowskiej.

Przewodnicząca Rady Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej „Rutenika”, sekretarz naukowy Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, członkini Stowarzyszenia „Ruska Bursa” w Gorlicach, członkini kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Besida”, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków.

W 2021 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Helena Duć-Fajfer, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2017-10-04].
  2. pracownicy. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. [dostęp 2020-02-21].
  3. M.P. z 2021 r. poz. 1010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]